Arrestohen 70 persona, lirohen nga tutela 206 të mitur

Agjencia e Bashkimit Evropian për Bashkëpunimin e zbatim të ligjit, EUROPOL sot ka njoftuar se ka shkatërruar një rrjet që trafikonte minorenë të cilët shfrytëzoheshin për përfitime seksuale, lypje dhe punësim të detyruar.

Grupi përbëhej prej dhjetra personash, por deri tani janë arrestuar 70 prej tyre. Ndërsa pas këtij aksioni të gjerë të shtrirë në 15 shtete si Austri, Bullgari, Kroaci, Gjermani, Hungari, Islandë, Holanda, Mbretëria e Bashkuar etj., janë shpëtuar 206 viktima, 53 prej tyre të mitur.

Operacioni është udhëhequr nga Mbretëria e Bashkuar. Në njoftim thuhet se operacion u zhvillua në datat 17-23 Qershor të vitit 209, ku janë kontrolluar 127 mijë individë, 63.800 automjete dhe 1.100 vende, mes tyre prona private, biznese, hotele, stacione trenash, aeroporte dhe vendet kufitare.

Bëhet e ditur se 34 persona janë arrestuar për trafikim të qenieve njerëzore, e ndërsa 36 të tjerë për për grabitje, shfrytëzim seksual të fëmijëve dhe lehtësim të emigracionit klandestin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ndalimi i fluturimeve nga BE, avioni rus devijim 15 mijë km për të marrë diplomatët rusë të dëbuar nga Greqia e Spanja

Një aeroplan i dërguar nga Moska për të marrë diplomatët rusë të…

Osmani e përgëzon Abdixhikun për rolin konstruktiv të LDK-së

“Me Abdixhiku u pajtuam që të vazhdojnë diskutimet për temat që kërkojnë…

Macron: Putin refuzon të ndalojë tragjedinë në Ukrainë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka treguar përmes rrjeteve sociale se për…

23 vjeçari goditet nga vetura dhe pastaj therret me thikë për vdekje

Një 23 vjeçar nga Prizreni ka ndërruar jetë si pasojë e plagëve…

Origjina e COVID/ Anthony Fauci habit me deklaratën e tij

Dr.Anthony Fauci nuk është i bindur se COVID është zhvilluar natyrshëm, teksa…