Deputeti i Parlamentit Evropian, Thomas Waitz, i cili është bashkëkryetar i Partisë së Gjelbër Evropiane ka dënuar zhvillimet në veri të Kosovës.

Ai ka thënë se ato janë rezultat i politikës disavjeçare të presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, si dhe retorikës së tij përçarëse.

Duke kërkuar nga Partitë Popullore Evropiane që ta ndërpresin bashkëpunimin me Vuçiqin, ai ka thënë se Bashkimi Evropian është duke diskutuar ngrirjen e bisedimeve për pranim me Serbinë.

“Nga kriza aktuale në periudhë afatgjatë nuk do të përfitojnë as Kosova, as Serbia. Urgjentisht duhet zgjidhje politike për krizën në veri. Palët duhet të kthehet në tavolinën e bisedimeve në Bruksel”, është shprehur Waitz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Trupat ruse po rigrupohen për të sulmuar në Donbas

Këshilltari i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, Sergey Nikoforov, ka dhënë disa detajet…

Edhe dy raste të reja me koronavirus në Kosovë, çift kishte ardhur nga Londra

Nga data 08.02.2020 deri me 16.03.2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në…

The Telegraph: Gjyqtarët për krimet e luftës në Kosovë duhet të skualifikohen për “abuzim me autoritetin”

Avokatët britanikë pretendojnë se ndjekja penale e veteranit kosovar, Nasim Haradinaj ka…

VIDEO / Pamjet e rrahjes ndërmjet Dardan Molliqajt dhe Haki Abazit

Gazeta Sinjali ka siguruar nga vendi i ngjarjes, videon ekskluzive të rrahjes…

Mbyllet për publikun seanca në rastin ku Gani Geci po akuzohet për vrasjen e Ruzhdi Shaqirit

Në rigjykimin për rastin ku Gani Geci po akuzohet për vrasjen e…