I dërguari special amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar ka njoftuar se në listën e zezë amerikane do të ketë emra të rinj nga Maqedonia e Veriut. Ai thotë se për të gjithë rajonin, korrupsioni është një problem i madh dhe ai është i lumtur që procesi i pranimit në BE e vendos sundimin e ligjit në qendër të kërkesës për hyrje.

GABRIEL ESCOBAR, ZËVENDËS NDIHMËS SEKRETAR AMERIKAN I SHTETIT

“Më lejoni të them vetëm se kjo administratë, administrata e Bidenit, është e përkushtuar për të luftuar korrupsionin, sepse korrupsioni është shumë i dëmshëm për shoqëritë. Ne nuk mund të shpallim sanksione, por sigurohuni që do të ketë emra të rinjë në lista të zeza”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rriten çmimet e derivateve të naftës

Çmimi i benzinës rritet për një denar, ndërsa dizelit dhe vajit ekstra…

Anëtari i Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s: Reali, City dhe Chelsea do të përjashtohen nga Liga e Kampionëve të premten

Lajmi për formimin e Superligës Evropiane e ka shokuar botën e futbollit.…

Gruevski përsëri bëhet i gjallë, shkruan për përgjimet (FOTO)

Ish kryeministri Nikolla Gruevski përsëri është deklaruar përmes rrjetit social Fejsbuk duke…

Britania, ushtarë dhe në Ballkan/ Mbi 8 mijë ushtarë do vendosen nga Finlanda deri në Maqedoninë e Veriut

Britania do të dërgojë rreth 8 mije trupa ushtarake  në Evropën Lindore që…

Kurti për TRT: Asociacioni pa njohje është si kafja pa filxhan

Kryeministri Albin Kurti ka qëndruar në Turqi në një vizitë zyrtare me…