I Dërguari i ShBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë se Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do ta humbasë një mundësi nëse nuk rreshtohet me partnerët ndërkombëtarë.

“Shpresoj që Kurti në një pikë do të bindet me kërkesat e evropianëve dhe amerikanëve”, ka thënë Escobar gjatë një bashkëbisedimi me gazetarë kroatë të zhvilluar të premten mbrëma.

Ai është pyetur nëse në mesin se masave ndaj Kosovës do të jetë tërheqja e KFOR-it, për të cilën ai është shprehur që ajo mundësi “nuk është në tavolinë”.

Escobar ka bërë thirrje që ta pranohet plani evropian që sipas tij është i mirë dhe nuk anon nga ndonjëra palë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Haradinaj: Kurti rrezikon marrëdhëniet me SHBA-në nëse s’e përgënjeshtron zëdhënësin e tij

Kryetari i partisë Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar…

Osmani në Portugali: Ky vend u bë pjesë e intervenimit të NATO-s në Kosovë, u vendosët në anën e duhur të historisë

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani po qëndron për vizitë zyrtare në Portugali,…

Borell informon ministrat e jashtëm të BE-së për bisedimet Kosovë – Serbi

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian (BE) për Politikë të Jashtme dhe…

Kovaçevski pas takimit me Mickoskin: Lehtë është të refuzojmë!

Kreu i Qeverisë, Dimitar Kovaçevski në konferencën për shtyp pas takimit me…

Britania e Madhe sot mund të ketë ditën më të nxehtë në histori

Në Britani të Madhe sot pritet të shënohet dita më e nxehtë…