I dërguari amerikan, për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë se e premtja është dita, kur do të raportojë në Shtëpinë e Bardhë mbi procesin e de-eskalimit të situatës së veriut.

Për këtë pikë, ai ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia që të lëvizin, meqë nga përgjigjiet e marra dhe raportimi i së premtes në Shtëpinë e Bardhë, Escobar tha se do të pasojnë vendime.

”Pas kësaj vizite, ne do të pyetemi nga Shtëpia e Bardhë, të premten, për t’ua dhënë një përditësim mbi atë që po ndodh. Dhe unë duhet të raportoj nëse ka ndonjë progres apo jo. Ai [Miroslav Lajçak] duhet të raportojë te z. [Josep] Borrell, rreth situatës. Nuk është një afat, por një hap tjetër për mua dhe në bazë të raportit tim do të marrim disa vendime dhe do të ecim përpara”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Petkov: Shkupi të pranojë propozimin francez

Kryeministri bullgar në largim, Kiril Petkov tha të dielën se propozimi francez…

Pas shembjes së ndërtesës të mediave në Gaza, reagojnë edhe SHBA-të

Kulla Jala, e cila u shkatërrua nga sulmi ajror izraelit, gjithashtu strehoi…

Sulm me thikë pranë një kishe në Spanjë – një i vdekur dhe një i plagosur rëndë

Një person u vra dhe një tjetër u plagos rëndë gjatë një…

Spasovski: Qytetarët të mos udhëtojnë jashtë shtetit

Kryeministri Oliver Spasovski sot përmes një video mesazhi në profilin e tij…

FBI ka sekuestruar dokumente ‘tepër sekrete’ nga shtëpia e Trump

FBI gjeti dokumente që u etiketuan si “tepër sekrete” nga shtëpia e…