Në kuadër të përgatitjeve për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë më 18 mars, Emisari i SHBA-së për Ballkanin, Gabriel Escobar u takua me presidentin Aleksandar Vuçiq dhe kryeministren Ana Brnabiq. I dërguari amerikan nesër do t’u drejtohet mediave serbe dhe më pas do të udhëtojë për në Prishtinë.

Escobar shkoi në Beograd, sipas mediave serbe, që të shikojë sa janë shanset që Aleksandar Vuçiq dhe Albin Kurti të shtrëngojnë duart më 18 mars në Ohër. Kjo ose të paktën të bien dakord për udhërrëfyesin për zbatimin e planit evropian.

Ndërsa së bashku me Escobarin, edhe ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, po takohet më përfaqësues politikë dhe të shoqërisë civile serbe.
Të shtunën, më 18 mars, në Ohër do të takohen kryeministri Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për të diskutuar lidhur me zbatimin e Planit Evropian të dakorduar më 27 shkurt në Bruksel.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Avokati Raufi: Fatime Fetai nuk e ka drejt!

Avokati mbrojtës Naser Raufi theksoi për INA se prokurorja Fatime Fetai sot…

Ministrja Hajdari reagon pas kallëzimit penal nga Agjencia Kundër Korrupsionit

Të hënën gjatë ditës, është raportuar se Agjencia Kundër Korrupsionit ka dorëzuar…

Osmani në SHBA vazhdon takimet me përfaqësues të shteteve të ndryshme, flasin për të arriturat e Kosovës dhe bashkëpunimin e ndërsjellë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani është duke vazhduar vizitën e saj zyrtare…

Presidenti i Këshillit Evropian: Mbështesë propozimin që Ukrainës t’i dërgohen tanke

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, mbrojti propozimin që tanke dhe më…

Qindra të arrestuar për korrupsion në Arabinë Saudite

Në kuadër të gjykimeve për korrupsion në Arabinë Saudite u arrestuan 207…