Errol “The Truth” Spence Jr me rekord 28-0, nga to 22 me nokaut, mundi Yordenis Ugas (27-5, 12 KO) të shtunën mbrëma në stadiumin AT&T në Arlington të Teksasit, ndërsa mjeku në ring e këshilloi gjyqtarin Laurence Cole të ndalonte luftën kur po zhvillohej fundi i raundit të 10-të.

Me fitoren, Spence Jr. unifikoi titujt e tij WBC dhe IBF me titullin WBA që e mbante Ugas, në peshën e lehtë.

Spence Jr. tani dëshiron të luftojë me Terence Crawford për titullin e WBO që e mban ai dhe mundësinë për t’u bërë kampion i padiskutueshëm i peshave të lehta deri në rreth 67 kilogramë.

Meçi nisi më mirë për Spence Jr, i cili arriti të ishte më i mirë në raundet e para, duke fituar me pikë shkaku i disa goditjeve të mira.

Ugas u rikthye paksa në raundin e gjashtë, por Spence Jr nuk lejoi asnjë befasi dhe pasi pranoi disa goditje u rikthyer furishëm për t’i dhënë disa goditje brutale, të cilat e lënduar seriozisht kundërshtarin e tij.

Luftëtari amerikan vazhdoi me paraqitje të mira në raundet pasuese, duke e dëmtuar Ugasin derisa çoi meçin në një ndërprerje në raundin e 10-të për shkak të mbylljes së syrit të djathtë të boksierit kuban.

Spence Jr goditi 216 nga 784 grushtet e tij të hedhura dhe 476 ishin grushte me fuqi. Ugas, ndërkohë, goditi vetëm 96 nga 541 gjithsej grushte të hedhura, dhe 262 prej tyre ishin goditje.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Bayerni barazim me Hertha (VIDEO)

Bayern Munich e ka filluar mbrojtjen e titullit me barazim 2-2 në…

Ekipi i Kosovës synon medalje në Botëror

Ekipi i Kosovës ka mbërri tashmë në Tokio të Japonisë, ku do…

Shqipëri-Angli do të luhet në Tiranë

Anglezët përmendin një leje speciale për skuadrën Shqipëria do të presë Anglinë…

Distria Krasniqi e pranon medaljen nën lotët e gëzimit

Xhudistja kosovare, Distria Krasniqi, e ka pranuar nën lotët e gëzimit medaljen…

Kombëtarja shpreson kreun e grupit në Ligën e Kombeve

Shqipëria fitoi 3-1 takimin me Kazakistanin në Tiranë. Një rikthim te triumfi…