Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan i kërkoi të hënën Rusisë dhe Ukrainës që të veprojnë me përgjegjësi dhe të respektojnë marrëveshjet që nënshkruan në Stamboll në javën e kaluar në lidhje me eksportin e drithërave ukrainase.

“Ne presim që të gjithë të kenë nënshkrimet e tyre mbi marrëveshjen dhe të veprojnë sipas përgjegjësive të tyre që kanë marrë. Ne duam që të gjithë të shmangin veprimet që janë kundër frymës së marrëveshjes”, tha ai, duke folur për transmetuesin shtetëror turk TRT.

Duke reaguar ndaj sulmeve me raketa ruse që goditën portin jugor të Ukrainës të Odesës vetëm një ditë pasi Kievi dhe Moska nënshkruan një marrëveshje të ndërmjetësuar nga Turqia dhe Kombet e Bashkuara për të lejuar dërgesat, Erdogan tha se Stambolli ka shtuar përpjekjet e tij diplomatike për të shmangur çdo pasojë nga sulmi në Odesa.

“Na pikëllon që diçka e tillë ka ndodhur. Ky lloj dështimi do të ishte i dëmshëm për të gjithë ne. Ne jemi të vendosur ta zbatojmë këtë marrëveshje me të gjithë komponentët e saj dhe përpjekjet tona në këtë drejtim vazhdojnë”, nënvizoi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Takim sa për një fllad ventilatori

Shaqir Feta, kur ndjenë se po ngel pa ajër, kur e mbytë…

Si u dëbuan shqiptarët nga Manastiri

Nga Fërgim Demiri / Në Vilajetin e Manastirit ka jetuar një numër…

Zaev jep dorëheqje

Kryeministri Zoran Zaev ua uroj fitoren kundërshtarëve në këto zgjedhje, ndërsa tha…

Bisedime të nivelit të lartë mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës

Departamenti amerikan i Shtetit tha të hënën se një diplomate e lartë…

Viti 2020 ishte i tmerrshëm për Evropën: Edhe 2021 nuk pritet të jetë shumë më i mirë

Duhet të mundoheni shumë për të gjetur dikë në Evropë që do…