Presidenti turk Rexep Tayyip Erdogan ka thënë se tërmeti i së hënës është fatkeqësia më e madhe e vendit që nga viti 1939.

Ai ka shtuar se rreth 2,818 ndërtesa tani janë shembur si pasojë e tërmetit.

Tërmeti i Erzincanit i vitit 1939, të cilin e përmendi Erdogan, besohet të ketë vrarë 33,000 njerëz.

Deri më tani nga tërmeti i sotëm raportohet të kenë vdekur mbi 1,200 njerëz, shkruan The Guardian.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Dy aeroplanë udhëtarësh përplasen mes vete në Aeroportin e Frankfurt

Autoritetet gjermane njoftuan se një përplasje e vogël ka ndodhur mes dy…

Zelensky bëri thirrje për sanksione më të forta gjatë fjalimit në parlamentin australian

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, bëri thirrje për sanksione të reja dhe më…

Priftërinjtë serbë në Mal të Zi kënduan “kur ushtria kthehet në Kosovë”, vijnë reagimet e ashpra nga Kosova

Në ceremoninë e shugurimit të Mitropolitit të Kishës Ortodokse Serbe në Mal…

G7 ndan 14 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën

Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Britania e Madhe dhe ShBA kanë thënë…

Arrestohet Hasbulla

Ylli i rrjeteve sociale Hasbulla Magomedov thuhet se është arrestuar pasi disa…