Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan propozoi sot vendosjen e dënimit me vdekje për ata që janë përgjegjës për ndezjen e zjarreve në pyje.

“Cili duhet të jetë dënimi? Dënimi me vdekje? Unë mendoj se duhet të dënohet me vdekje”, tha Erdogan para gazetarëve në qytetin e Marmarisit, i cili është goditur nga zjarret shkaku temperaturave të larta.

“Jemi të lumtur mbi të gjitha që nuk ka pasur humbje jetësh dhe nuk është raportuar ndonjë i zhdukur”, tha ai, raporton dailysabah.

Turqia e hoqi dënimin me vdekje në vitin 2002, kështu që përpara se i pari i shtetit turk të merrte një vendim përfundimtar, parlamenti do të duhej ta votonte fillimisht atë.

Zjarri në Marmaris, i cili po shkakton dëme që nga dita e martë, dogji 4000 hektarë pyll dhe 435 njerëz u evakuuan.

Verën e kaluar, flakët që u ushqyen nga erërat e forta dhe temperaturat përvëluese shpërthyen pyjet në rajonet e Mesdheut dhe Egjeut të Turqisë, duke përfshirë Marmaris.

Zjarret, të cilat vranë të paktën tetë njerëz dhe kafshë të panumërta, u përshkruan si më të këqijat në historinë e Turqisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Policia demanton lajmin se xhandarmëria serbe ka hyrë në Karaçevë të Kamenicës

Një ditë më parë në media është raportuar se xhandarmëria serbe kishte…

Banorët e Kievit sërish i zgjon zhurma e sirenave që paralajmërojnë sulmet ajrore, Lvivi goditet nga raketat ruse

Banorët e kryeqytetit të Ukrainës, Kiev – sërish sot janë zgjuar nga…

Kryediplomati grek, Nikos Dendias të hënën në Shqipëri

Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias do të vizitojë…

KE-ja do ta publikojë metodologjinë e re për negociata

Eurokomisari për zgjerim Oliver Varheji rreth mesditës do ta prezantojë raportin e…

Habit Moska, 21 ushtarë nga Maqedonia janë vrarë në Ukrainë

Njëzet e një mercenarë nga Maqedonia janë vrarë nga fillimi i “operacionit…