Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan propozoi sot vendosjen e dënimit me vdekje për ata që janë përgjegjës për ndezjen e zjarreve në pyje.

“Cili duhet të jetë dënimi? Dënimi me vdekje? Unë mendoj se duhet të dënohet me vdekje”, tha Erdogan para gazetarëve në qytetin e Marmarisit, i cili është goditur nga zjarret shkaku temperaturave të larta.

“Jemi të lumtur mbi të gjitha që nuk ka pasur humbje jetësh dhe nuk është raportuar ndonjë i zhdukur”, tha ai, raporton dailysabah.

Turqia e hoqi dënimin me vdekje në vitin 2002, kështu që përpara se i pari i shtetit turk të merrte një vendim përfundimtar, parlamenti do të duhej ta votonte fillimisht atë.

Zjarri në Marmaris, i cili po shkakton dëme që nga dita e martë, dogji 4000 hektarë pyll dhe 435 njerëz u evakuuan.

Verën e kaluar, flakët që u ushqyen nga erërat e forta dhe temperaturat përvëluese shpërthyen pyjet në rajonet e Mesdheut dhe Egjeut të Turqisë, duke përfshirë Marmaris.

Zjarret, të cilat vranë të paktën tetë njerëz dhe kafshë të panumërta, u përshkruan si më të këqijat në historinë e Turqisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Filipçe: Nga e hëna do të funksionojnë edhe pikat në Çair dhe Jane Sandanski

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në konferencën e sotme për shtyp konfirmoi…

Lajçak për Asociacionin: Kosova është zotuar – ajo që është pajtuar duhet të zbatohet

I Dërguari i Posaçëm i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, ka thënë…

30 raste të reja me koronavirus, gjithsej 384 të infektuar në Maqedoni

Në 24 orët e kaluara janë regjistruar 30 raste të reja me…

“Veritas”, akuza të reja për punën e UT-së

Revista “Veritas” me akuza të reja për parregullsi në Universitetin e Tetovës.…

Për herë të parë, vendoset kafka e plastikës që u realizua me pritner 3D

Një 22-vjeçare nga Holanda, që vuan nga një sëmundje kronike e çrregullimit…