“Marreveshja është e mundshme, palët me qëndrime të përaferta”

Ankaraja po luan rolin më aktiv në përpjekjet diplomatike për t’i dhënë fund sulmit rus në Ukrainë. Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan duket i vendosur të ulë përballë njëri-tjetrit Volodimir Zelenskin dhe Vladimir Putinin, siç bëri kryediplomati turk Mevult Çavushollu me homologët e tij të Keivit dhe Moskës në Antalia. 

Pas kthimit nga Bruskeli ku mori pjesë në samitin e NATO-s, Erdogan do të bisedojë këtë të Premte me presidentin ukrainas dhe me atë rus gjatë fundjavës ose në fillim të javës së ardhshme.

Për Erdoganin, ndërmjetësimi turk i krizës ka qenë i suksesshëm. Në takimin e Antalias, sipas tij, kryediplomatët përafruan qëndrimet në 4 nga 6 çështjet e diskutuara. Dallime në qëndrime, të cilat mbeten për t’u sheshuar është kërkesa e Moskës për njohjen e Krimesë si territor rus dhe pavarësinë e republikave separatiste të Donjeckut. Por Zelenski thotë se nuk do të lëshojë asnjë centimetër nga territori i Ukrainës.

Kievi është dakord për kërkesën e Moskës që u bë shkak për nisjen e sulmit, për mosantarësimin e Ukrainës në NATO, edhe pse kërkon që të ketë shtete perëndimore garante për sovranitetin.

Moska nuk e përjashton një takim Zelenski-Putin, por vetëm kur marrëveshja të jetë në fazën përfunditmare dhe të jetë gati për t’u nënshkruar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zaev: Për ne, kryetar i BFI-së është ai të cilin e përcaktojnë ligjet e Bashkësisë

Kryeministri Zoran Zaev ka reaguar lidhur me zhvillimet e një dite më…

Filipçe: Saraj, Çairi dhe Buteli vatrat e reja në Shkup

Ministri Venko Filipçe gjatë pyetjeve të gazetarëve në konferencën për shtyp tha…

Labinot Tahiri ndan dy mijë euro për të helmuarit në Deçan

Këngëtari i mirënjohur shqiptar, Labinot Tahiri, ka ndarë dy mijë euro për…

Inspektorët largohen nga zyrat e “Besa Trans-Shkup”

Inspektorati Shtetëror për Transport është larguar nga zyrat e zyrat e kompanisë…

Zaev: Do të marrim vendime për pezullimin e përkohshëm të Remenskit nga bordet qendrore dhe ekzekutive

Unë personalisht besoj në pafajësinë dhe prezumimin e pafajësisë dhe së shpejti…