Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është zotuar se do të mbajë përgjegjës ata persona që kanë përgjegjësi për më shumë se 42,000 vdekje në tërmetet shkatërruese që goditën jugun e vendit më 6 shkurt.

“Është detyra jonë t’i bëjmë përgjegjës ata që kanë kryer keqbërje dhe t’i nxjerrim ata para drejtësisë,” tha Erdogan në provincën jugore Osmaniye.

Qeveria turke është përballur me kritika intensive për një reagim të ngadaltë ndaj tërmeteve vdekjeprurëse dhe politikave të saj të planifikimit urban, pasi mijëra ndërtesa apartamentesh u shembën, duke bllokuar viktimat nën rrënoja.

Presidenti turk njoftoi dje se 200,000 ndërtesa banimi do të ndërtohen në tokë të fortë në njëmbëdhjetë provincat e goditura nga tërmeti shkatërrues.

Sipas të dhënave të fundit të publikuara nga agjencia turke e fatkeqësive AFAD sot, numri i të vdekurve nga tërmetet në Turqi shkon në 42.310.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

KQZ: Zyrtarët tanë në veri iu pamundësua hyrja në zyra

Komisioni Qendror Zgjedhor ka bërë të ditur se zyrtarët e tyre janë…

Deklarata për gjenocid në Kosovë, politikani serb: Ambasadori gjerman të kërkojë falje

Deklarata e turpshme e ambasadorit gjerman në Beograd, Thomas Schieb, se Serbia…

Paralajmërohet protesta e radhës

Rrjeteve sociale tanimë është paralajmëruar protesta e radhës e planifikuar të mbahet…

​Osmani: Serbia e sotme vazhdon të ndjekë mentalitetin e Millosheviqit

Presidentja Vjosa Osmani ka akuzuar Beogradin zyrtar se po vazhdon të ndjekë…

Ibrahimi dëshmoi në gjykatë: Ja përse e këndova himnin kombëtar më 27 prill

Zekirija Ibrahimi, ish-deputeti i Lëvizjes BESA që tani është sekretar për marrëdhënie…