Era e djegies nga zjarret masive të pyjeve të Portugalisë arriti në Madrid të martën, njoftuan shërbimet spanjolle të urgjencës, ndërsa të dy vendet luftojnë me flakët.

“Kemi marrë shumë telefonata në Madrid nga qytetarë të shqetësuar për erën e djegies dhe tymit: është një zjarr në Portugali”, shkruan shërbimet e urgjencës të rajonit të Madridit në Twitter, pasi kanë marrë 380 telefonata.

Një imazh satelitor i publikuar nga shërbimet e shpëtimit tregon një kolonë tymi që përhapet mbi 300 kilometra, distanca midis Portugalisë dhe kryeqytetit spanjoll.

Të dy vendet, të goditura nga thatësira dhe valët e të nxehtit, po luftojnë me zjarre të mëdha pyjore.

Zjarri i Serra da Estrela, tashmë më i madhi i kësaj vere në Portugali, ka djegur rreth 15 mijë hektarë, sipas shifrave të fundit të përkohshme nga autoritetet portugeze.

Zjarri, i cili shpërtheu më 6 gusht në afërsi të Covilha-s në Portugalinë qendrore, shkatërroi zona unike pyjore në parkun e njohur nga UNESCO në zemër të vargmalit malor Serra da Estrela, i cili ngrihet në rreth 2000 metra.

Portugalia, e cila po përjeton një thatësirë ​​të jashtëzakonshme këtë vit, ka pasur korrikun e saj më të nxehtë në pothuajse një shekull.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

129 raste të reja dhe 6 viktima nga Covid-19

Nga Ministria e shëndetësisë kanë njoftuar se në 24 orët e fundit…

Bie prodhimi në SHBA/ Inflacioni shkon në 9.1%, rritet rreziku i recesionit

Kriza e fortë e çmimeve duket se po lëkund edhe ekonominë amerikane,…

Vritet gazetarja e REL-it në Kiev

Gazetarja dhe producentja e Radios Evropa e Lirë, Vira Hyrych, është vrarë…

Zoki Kiçeec dhe penzionerja Liljana Todorovska sot janë marë në pyetje në Prokurorinë Themelore

Penzionerja Liljana Todorovska e cila është nënshkruese e projektit për qendrën europiane…

Aziri: Në Maqedoni më lehtë marrin shtetësi kriminelët ndërkombëtar sesa qytetarët që kanë lindur këtu

Deputeti i Aleancës për Shqiptarët, Elmi Aziri në konferencën e sotme për…