Avokati i ish-kryeparlamentarit, Kadri Veseli, Ben Emmerson, ka thënë sot në seancën përgatitore, se janë dy gjykime ndërkombëtare, që dëshmojnë së nuk ka pasur politikë tek Ushtria Çlirimtare e Kosovës, për të sulmuar civilët.

Kjo duke specifikuar proceset gjyqësore ndaj Ramush Haradinajt dhe Fatmir Limajt.

”Dy gjykime, ai i [Ramush] Haradinjat dhe i [Fatmir] Limajt, kanë konkluduar se nuk kishte politikë te UÇK të sulmonte civilët”, u shpreh Emmerson mes tjerash.

Këtë Emmerson e deklaroi në përgjigjie të Prokurorisë së Specializuar rreth aktakuzës së saj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Gjermania po armatoset për të mbrojtur Europën Lindore

Olaf Scholz ka deklaruar se partnerët e NATO-s në Evropën Lindore mund…

Rrëzimi i aeroplanit në Itali, vdiqën miliarderi rumun dhe familja e tij

Një aeroplan i vogël privat është përplasur me një ndërtesë e cila…

Ish-kryenegociatorja Tahiri mbështet Qeverinë për reciprocitetin e targave me Serbinë

Ish-kryenegociatorja e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, Edita Tahiri, po mbështet vendimin…

Kosova dhe Maqedonia e Veriut po përgatisin ligjin për kriptovalutat

Kosova tashmë më shumë se një vit po paralajmëron një ligj për…

Rusia tashmë e ka ‘humbur strategjikisht’ luftën, thotë shefi i forcave të MB-së

Rusia është tani një “fuqi më e zvogëluar” dhe tashmë “e ka…