Emiratet e Bashkuara Arabe kanë dërguar një avion që transportonte më shumë se 30 tonë furnizime mjekësore dhe ndihma ushqimore në Ukrainë.

Ky është avioni i tretë i dërguar nga Emiratet e Bashkuara Arabe në Ukrainë, në përgjigje të thirrjes humanitare ndërkombëtare për të mbështetur ukrainasit.

Emiratet e Bashkuara Arabe, së bashku me disa vende të tjera arabe, nuk e kanë dënuar publikisht sulmet ruse në Ukrainë, por zgjodhën të votojnë në favor të rezolutës së Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së të muajit të kaluar që dënon këtë aggresion, përcjellë CNN.

Këshilltari i presidentit të Emirateve të Bashkuara Arabe, Anëar Gargash, ishte shprehur muajin e kaluar se marrja e anëve do të çonte vetëm në më shumë dhunë’.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Doris Pack: Nuk mund të mbyllim sytë para krimit vetëm pse keni zgjedhur çështjen e emrit

Pse nuk reagon EEAS (Shërbimi për Punë të Jashtëm Evropian). Zgjidhja e…

Takim i jashtëzakonshëm i liderëve të BE-së dhe PE-së për Kovid-19 dhe Ballkanin Perëndimor

Liderët e Bashkimit Evropian dhe të Parlamentit Evropian nesër do të mbajnë…

Kusari-Lila paralajmëron rrëzimin e Qeverisë Hoti

Kryetarja e Alternativës, njëherësh deputete e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza…

Varhelyi në Rinas: 145 mijë vaksinat Pfizer, dhuratë nga BE

Në konferencën e përbashkët për shtyp në Rinas me komisionerin Oliver Varhelyi,…

Falja s’është e mjaftueshme për të mbijetuarit e sulmit me dron të SHBA-së në Kabul

Një ditë pasi ushtria e SHBA-së ka pranuar se një sulm me…