Të paktën 15 persona kanë mbetur të vdekur nga një tërmet i fortë tronditi Ekuadorin jugor dhe Perunë veriore. Shumë persona tjerë raportohet se kanë mbetur të bllokuar e nën rrënoja.

Autoritetet njoftuan se një tërmet me magnitudë rreth 6.8 ballë në rajonin bregdetar Guayas të vendit.

Presidenti ekuadorian, Guillermo Lasso, tha se tërmeti kishte “gjeneruar alarm në popullatë” dhe ai kërkoi që njerëzit të ruanin qetësinë.

“12 persona vdiqën në shtetin bregdetar të El Oro dhe dy në shtetin malor të Azuay. Autoritetet raportuan se të paktën 126 persona u plagosën”.

Ekuadori është i prirur ndaj tërmeteve. Në vitin 2016, një tërmet në një zonë më pak të populluar të vendit vrau më shumë se 600 njerëz, shkruan Guardian./nacionale/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Media italiane: Mungesa e njohjes – Kosova dhe Serbia pajtohen që të mos pajtohen për asgjë

Në Bruksel u mbajt takimi për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe…

Serbët protestojnë në Beograd kundër Propozimit të BE-së, fyejnë presidentin Vuçiq dhe shqiptarët e Kosovës

Në Beograd, sot në platonë përballë Fakultetit Filozofik u mbajt një protestë…

Biden: Putini nuk e di se çfarë e pret

Shpall mbylljen e hapësirës ajrore për Rusinë Presidenti amerikan Joe Biden njoftoi…

Dimitrievski: Zaev ende nuk ma ka uruar fitoren

Kryetari i sapo zgjedhur i Kumanovës, Maksim Dimitrievski në TV24 deklaroi se…

Shkeljet gjatë fushatës zgjedhore, PZAP shqipton gjoba për LDK-në, PDK-në dhe AAK-në

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP), ka shqyrtuar 9 ankesa të…