Një mision nga mbikëqyrësi për çështje bërthamore i OKB-së është rrugës për në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia të Ukrainës, tha kreu i organizatës.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Rafael Grossi, drejtor i përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) ka thënë se ekipi pritej të mbërrinte në termocentral më vonë këtë javë.

“Ne duhet të mbrojmë sigurinë e objektit më të madh bërthamor të Ukrainës dhe Evropës”, ka shkruar ai në Twitter.

Centrali bërthamor është pushtuar nga trupat pushtuese ruse që nga marsi.

Dhe luftimet rreth objektit në juglindje të Ukrainës kanë çuar në rritjen e shqetësimit global mbi sigurinë dhe sigurinë e vendit.

Ndërkohë Ukraina dhe Rusia kanë akuzuar njëra-tjetrën për bombardimin e zonës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

OSBE thotë se Republika Serbe rrezikon paqen e stabilitetin në Bosnjë dhe rajon

Kryetarja e OSBE-së, ministrja e Jashtme suedeze Ann Linde dhe sekretarja e…

VMRO-ja kërkon dorëheqjen e ministrit Filipçe

VMRO-DPMNE-ja opozitare mëngjesin e sotëm ka protestuar para Ministrisë së Shëndetësisë për…

Osmani e Kurti e Gërvalla i kërkojnë kryeminsitrit grek njohjen e Kosovës dhe përkrahje për liberalizim të vizave

Krerët e Republikës së Kosovës, presidentja Vjosa Osmani, kryeministri Albin Kurti dhe…

Nuk i ndal pandemia COVID-19, mbi 800 mijë qytetarë nga Kosova shkuan në Shqipëri për pushime gjatë muajit gusht

Qytetarët e Kosovës, duket se kanë vendosur të mbajnë gjallë industrinë e…

Hyn në fuqi ‘masa e qortimit’ për targat – Njësia Speciale shton patrullimin në Mitrovicë

Ka hyrë në fuqi vendimi i Qeverisë së Kosovës lidhur me targat e automjeteve…