Ekipi i Kosovës ka mbërri tashmë në Tokio të Japonisë, ku do të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të xhudos. Majlinda Kelmendi, Nora Gjakova, Distria Krasniqi, Loriana Kuka e Akil Gjakova do të kërkojnë medalje në këtë eveniment prestigjioz

Kontingjenti i ekipit të Kosovës në xhudo ka mbërri tashmë në kryeqytetin japonez, Tokio, ku do të mbahet Kampionati Botëror i xhudos, shkruan Gazeta Express.

Kosova do të prezantohet në këtë eveniment prestigjioz të xhudos me pesë garuesit elitarë, Malinda Kelmendi, Nora Gjakova, Distria Krasniqi, Loriana e Kuka e Akil Gjakova, të cilët do të kërkojnë medalje.

Botërori 2019 do të fillojë më 25 gusht dhe do të përfundojë më 1 shtator.

Kosova i ka shpresat më të mëdha tek Majlinda për medalje të artë, ndërsa në këtë Botëror kampionia olimpike mund të përballet me japonezen kampione e botës, Abe Uta.

Kjo përballje eventuale nga Federata Ndërkombëtare e Xhudos është vlerësuar si “duel ëndrrash”. /Gazeta Express/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…