Kreu i “Republika Srpskas”, Miloar Dodik, ka thënë sot se e kanë përgjuar ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Bosnje e Hercegovinë. Ndaj deklarimeve të radikalit Dodik ka reaguar ambasada e SHBA-së në Sarajevë, duke thënë gjërat që i thonë privatisht i thonë dhe publikisht.

Zyra diplomatike e shtetit më të fuqishëm në botë ia ka bërë me dije Dodikut se Washingtoni mbetet i përkushtuar për sovranitetin dhe integritetin territorial të Bosnje e Hercegovinës dhe kanë shtuar do të kundërpërgjigjen për çdo lëvizje kundër marrëveshjes së Dejtonit.

“Ajo që ne themi privatisht është e njëjtë me atë që themi publikisht – Shtetet e Bashkuara mbeten të përkushtuara ndaj sovranitetit, integritetit territorial dhe karakterit multietnik të Bosnjë-Hercegovinës, dhe ne do t’i përgjigjemi çdo aktiviteti destabilizues, anti-Dayton”, ka shkruar ambasadori Murphy.

Ai tutje ka thënë se zhurma e Dodikut nuk mund të ndryshojë faktin bazik që “Republika Srpska” nuk është shtet.

“Të gjitha zhurmat e z. Dodik nuk mund të ndryshojnë faktin themelor që Republika Srspka nuk është shtet. Është një nga dy entitetet e Bosnje e Hercegovinës. Vrapimi i tij për një “Srpska të Pavarur në Bosnje e Hercegovionë” nuk po mbron Republika Srpskan apo banorët e saj, por është luajtje kumar me të ardhmen e tyre”, ka potencuar tutje ambasadori i SHBA-së në Bosnje e Hercegovinë, Michael Murhpy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rusia kërcënon Lituaninë dhe BE-në për bllokadën e mallrave drejt enklavës ruse, Kaliningrad

Rusia ka paralajmëruar Lituaninë dhe Bashkimin Evropian se mund të marrë “masa…

44 raste të reja me koronavirus në Maqedoni, në total 329 të infektuar

Ministria e Shëndetësisë njofton se në Klinikën Infektive si pasojë e Covid-19…

BE: Mbi 75% e popullatës është vaksinuar plotësisht kundër COVID-19

Bashkimi Evropian njoftoi se më shumë se 75 për qind e popullatës…

Fillon Dialogu i Ohrit, diskutohet për hapat e ardhshëm të Maqedonisë së Veriut

Dialogu i Ohrit sot zyrtarisht ka filluar me panel diskutimin për hapat…

Rusia paralajmëron Lituaninë në lidhje me kufizimet në Kaliningrad

Ministria e Jashtme ruse ka kërkuar një heqje të menjëhershme të kufizimeve…