Të paktën dhjetë persona kanë vdekur si pasojë e një orteku në një resort të skive në Austri, njoftoi Agjencia Austriake e Shtypit (APA), duke shtuar se një person ishte shpëtuar.

Orteku ka ndodhur rreth orës 15:00 gjersa disa helikopterë dhe ekipet të kërkimit po vazhdojnë punën e tyre në terren.

“Ne po bëjmë gjithçka që mundemi për të shpëtuar entuziastët e sporteve dimërore”, njoftuan zyrtarët e qytetit të Lech-it.

Lech/Zuers e sheh veten si “një nga zonat më të mira të skive në botë” dhe pjesë e djepit të alpeve.

Faqja e resortit tha se zona e skive ishte e mbyllur që nga ora 17:00 të dielën dhe se do të ketë përditësime të informatave gjatë ditës së hënë.

Reuters nuk ka mundur të kontaktojë ndonjë zëdhënës të resortit për të marrë informacione të tjera. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rrënohen objektet rreth Klinikës Infektive në Shkup

Kreu i Qytetit të Shkupit përmes profilit të tij në Facebook ka…

66% e francezëve bojkotojnë zgjedhjet rajonale

Partitë e Macron e Le Pen marrin rezultate minimale larg parashikimit Si…

Abdulla Mehmeti: Askush nuk mund ta cenojë pronësinë intelektuale të tjetërkujt

R e a g i m ASKUSH NUK MUND TA CENOJË PRONËSINË…

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca për vizitë në Maqedoninë e Veriut

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut për sot është paralajmëruar…

Qeveria për masat e reja do të vendos në ora 19:00

Mbledhja e Qeverisë në të cilën pritet të shqyrtohet propozimi i Shtabit…