Qeverisë britanike i është kërkuar të hapë një hetim mbi pretendimet se celulari i ish-kryeministres Liz Truss ishte hakuar ndërsa ajo ishte Sekretare e Jashtme e Britanisë së Madhe. “Mail” raportoi se mesazhet private midis Truss dhe zyrtarëve të huaj, përfshirë luftën në Ukrainë, ranë në duart e të huajve.

Gjithashtu “Mail” raportoi se mesazhet private të shkëmbyera midis Truss dhe Kwasi Kwarteng, të cilin ajo e emëroi kancelar kur u bë kryeministre, u zbuluan gjithashtu nga hakimi i supozuar.

“Ka çështje jashtëzakonisht të rëndësishme të sigurisë kombëtare të ngritura nga një sulm si ky nga një shtet armiqësor, i cili duhet të merret jashtëzakonisht seriozisht nga agjencitë tona të inteligjencës dhe sigurisë. Ekzistojnë gjithashtu pyetje serioze të sigurisë rreth asaj se pse dhe si ky informacion është rrjedhur ose lëshuar tani, të cilat gjithashtu duhet të hetohen urgjentisht”, tha sekretarja e brendshme Yvette Cooper.

“Mail” raportoi se agjentët e dyshuar se punonin për Rusinë ishin përgjegjës për hakerimin e supozuar, duke cituar burime të paidentifikuara.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kostoja e përgjakshme e luftës së Putinit – pamje që tregojnë varre të shumta të ushtarëve rusë, buzë rrugëve në Ukrainë

Disa pamje të publikuara së fundmi thuhet se tregojnë ato që pretendohet…

E goditi me makinë dhe gjuajti me armë zjarri, viktima shpëton, kryerësi në mbajtje

Një burrë është arrestuar të premten në Gjakovë sepse dyshohet se tentoi…

Autobusi i tragjedisë në Bullgari e kaloi kufirin pa u regjistruar në doganë

Autobusi i djegur në Bullgari nuk u regjistrua në doganë gjatë kalimit…

Era e djegies së pyjeve të Portugalisë arrin në Madrid

Era e djegies nga zjarret masive të pyjeve të Portugalisë arriti në…

“Vetëvendosje bëri revolucion, theu edhe rekordin e Rugovës”

Analisti Armand Shkullaku ka thënë se këto zgjedhje të jashtëzakonshme treguan edhe…