Ukrainasit kanë njoftuar se rrëzuan një dron rus në kufirin e tyre me Poloninë duke theksuar se më parë ai kishte fluturuar mbi hapësirën ajrore të një vendi të NATO-s.

Sipas “The Times”, droni u rrëzua në qytetin ukrainas të Yavforiv pasi po kryente një mision aty, ndërkohë që kishte ardhur në zonë duke fluturuar mbi qiellin polak, gjë që nëse vërtetohet do të përbënte një përshkallëzim të rëndë të situatës, pasi NATO ka theksuar se do të mbronte çdo centimetër të aleatëve të saj nga ndonjë agresion i mundshëm rus.

Forcat e Armatosura të Ukrainës thanë se droni dukej se po vlerësonte dëmet e shkaktuara në bazën ushtarake Yavoriv pranë Lviv gjatë fundjavës, pasi sulmet me raketa vranë të paktën 35 persona, raporton abcnews.al.

Një zëdhënës i forcave ukrainase tha: “Siç mund të shohim, pushtuesit vazhdojnë të kryejnë veprimet e tyre provokuese pa hezitim, duke fluturuar në hapësirën ajrore të vendeve anëtare të NATO-s”.

Forcat e Putinit nisën sulme me raketa vetëm 20 kilometra nga kufiri polak me Ukrainën në orët e para të mëngjesit të së dielës.

Sulmi ajror, i cili shkatërroi bazën ushtarake Yavoriv pranë Lviv, vrau të paktën 35 persona dhe plagosi 134 të tjerë.

Forcat ruse lëshuan më shumë se 30 raketa lundrimi duke bërë që autoritetet të paralajmërojnë Vladimir Putinin për provokim ndaj vendeve të NATO-s. /abcnews.al

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Një shtetas i Maqedonisë arrestohet në Beograd

Policia serbe në Beograd ka arrestuar një 54-vjeçar shtetas të Maqedonisë në…

Imazhet satelitore tregojnë grumbullimin e ri të ushtrisë ruse përgjatë kufirit me Ukrainën

Imazhet satelitore të kompanisë amerikane për teknologji hapësinore Maxar, tregojnë se Rusia…

Tentim vrasje në Malishevë, shkrepen 20 plumba – policia arreston dy persona

Dy persona janë arrestuar në fshatin Shkozë të Malishevës, pasi që dyshohet…

Bujar Osmani nuk pajtohet me Izet Mexhitin!

“Nëse nuk ndryshon diçka në BDI dhe në riformatimin e Qeverisë, atëherë…

Tragjedi në Kosovë | Digjet shtëpia në Gjakovë, dyshohet se janë djegur 2 fëmijë

Një tragjedi ka ndodhur sot në Kosovë. Mediat vendase raportojnë se një…