Ndërkohë drejtuesi i OVL UÇK-së Besim Hoda thotë se është për të ardhur keq që 20 vjet pas konfliktit fshatrat e rajonit të Likovës janë lënë në gjendje të mjerueshme dhe me një rini që çdo ditë e braktisë vendlindjen. Për këtë gjendje kreu i OVL-së kritikoi politikanët.

“Gjithçka është banalizuar sot kur në emër të luftës flet Artan Grubi, njeri i cili ju e dini që 2001-ën ka qenë në marshin e protestës anti-luftë atëherë, por gjithsesi unë them që kjo bisedë është konsumuar shumë për shkak se sot votojnë dhe kanë të drejtë vote njerëz të cilët nuk kanë lindur gjatë kohës së konfliktit. Konkretisht për të përkujtuar sot Sllupçanin dhe shpalljen e zonës së lirë në Sllupçan, sot duhej të ishte Sllupçani zonë e lirë e të frymonte shqip. Fatkeqësisht sot Sllupçani, gjysma e atyre njerëzve, heronjve të gjallë të Sllupçanit dhe zonës së Karadakut nuk i kemi ndoshta edhe gjallë. Një të tretën e asaj pjese i kemi të shpërndarë dhe të degdisur nëpër Evropë për të siguruar bukën e gojës dhe konkretisht Slluçani është në gjendje shumë më të mjerueshme se që ka qenë atëherë- deklaroi Besim Hoda, Kryetar i OVL – UÇK-së./ALSAT

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Dimitrov kundërshton ashpër Zaharievën: Pohimet e saja janë të pavërteta

Zv.kryeministri për çështje evropiane, Nikolla Dimitrov, ka kundërshtuar deklaratën e ministres për…

Fluturuan mbi Shqipëri, Ukraina furnizohet sërish me dronët turq

Ukraina ka marrë sërish dronë turq TB2 gjatë ditës së djeshme, të…

Mbi 100 mijë njerëz të hospitalalizuar me COVID-19 brenda një dite në SHBA – ky muaji gusht është më i keq se i kaluari

Më shumë se 100 mijë njerëz janë shtruar në spital me COVID-19…

Qeveria kosovare: Kemi rritur sasinë e rezervave shtetërore

Kosova ka rritur sasinë e rezervave të saj shtetërore, tha të shtunën…

BBC shkruan për Kosovën: Qeveria e ka shtyrë zbatimin e vendimit për targat mes tensionesh

Zhvillimet e mbrëmshme në Kosovë e kanë tërhequr vëmendjen e mediave të…