Drejtori i Entit Shtetëror për Statistika, Apostoll Simevski thotë se personat të cilët mungojnë gjatë kohë nuk do të hynë te numri i përgjithshëm i popullatës, por do të regjistrohen me qëllim, siç thotë ai, të përcaktohen karakteristikat e tyre.

“Qëllimi është që kur të krijohet politike të dihet nëse kanë emigruar persona të mençur dhe si janë profilet e personave që kanë ikur nga vendi”, tha Simovski në televizionin Telma.

Ai shtoi se shumë njerëz janë nënshkruar në regjistrim duke u frikësuar se nuk do të mund të marrin shtetësinë dhe do tu merret e drejta e pronës në shtet.

“Kështu shumë qytetarë me deklaratë të rreme kanë deklaruar se janë në shtet”, tha Simevski.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…