Ndërsa Agjencia Qendrore e Inteligjencës feston 75 vjetorin e saj këtë vit, komuniteti i inteligjencës po mban një sy vigjilent mbi luftën në Ukrainë dhe presidentin rus, Vladimir Putin.

CBS News vizitoi selinë e agjencisë në Langley, Virginia, për të folur me drejtorin William Burns dhe për ta pyetur nëse Putini është i shqetësuar për përparimet që po bën ushtria ukrainase ndërsa qindra mijëra po largohen nga Rusia.

“Ai duhet të jetë i shqetësuar, jo vetëm për atë që po ndodh në fushën e betejës në Ukrainë, çfarë po ndodh në shtëpi dhe çfarë po ndodh ndërkombëtarisht”, tha Burns prezantueses së “CBS Evening News” dhe kryeredaktores Norah O’Donnell.

“Ai qëndroi pranë Xi Jinping shkurtin e kaluar pak para fillimit të luftës dhe ata shpallën një miqësi pa kufi. Epo, rezulton se ajo miqësi ka disa kufij”, pohoi ai.

Burns tha se Kina ka qenë disi e heshtur në mbështetjen e saj për Rusinë në konflikt, duke vënë në dukje se ajo nuk ka ofruar llojin e mbështetjes ushtarake që presidenti rus ka të ngjarë të shpresonte.

Megjithatë, tha Burns, Putini mbetet “kokëfortë i sigurt në gjykimet e tij”.

Burns tha se udhëheqësi rus mund të jetë “mjaft i rrezikshëm dhe i pamatur” kur ndihet i mbyllur ose “ndjen kurrizin pas murit”. Por, sipas vlerësimit të Burnsit, Putin po e mbështet gjithashtu qasjen për të ecur përpara në “supozime të gabuara, ku ai mendon se mund ta bëjë të vështirë me ukrainasit, me Shtetet e Bashkuara dhe me Perëndimin”.

Sa i përket asaj se sa nga afër po i kushton vëmendje Kina luftës, Burns tha se ai beson se Xi “po shikon atë që po ndodh në Ukrainë si një skifter”. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kjo është data e rinisjes së Champions League

UEFA është e vendosur që pavarësisht situatës, t’i qojë deri në fund…

Prof. Nexhat Ibrahimi: 30 vite miqësi, sot jam tradhëtuar nga Shaqir Fetahu, që kandidon për Reis

Rrahja, goditjet me shufra gome e druri, me karrige metali, grushtimi e…

Presidenti i Serbisë me kushtëzim të ri për dialogun, s’do bisedime me Platformën e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, edhe sot ka drejtuar kritika dhe akuza…

Kurti thirrje ndërkombëtarëve: Mos i mbyllni sytë para regjimit në Serbi

Kryeministri Albin Kurti ka fajësuar Serbinë se po i përkrah grupet kriminale…

(Video) Rashkovski në Gjykatën Penale, duhet të dëshmoj për blerjen e softuerit

Dragi Rashkovski dhe Daniell Stançev, të dyshuar për rastin me softuerin për…