Gëzimi dhe emocionet nuk fshiheshin dot nga portreti Edi Ramës, kur mbërriti në Laç.

I pa përsëri në sy banorët e këtij qyteti, njësoj si në ato ditë të vështira pas tërmetit shkatërrimtar, kur u tha se lekët do ti nxirrte nga guri për ti rindërtuar shtëpitë, më të bukura më forta.

Nuk ishin të pakët mosbesuesit, por mbrëmja e 28 Dhjetorit ishte momenti i lehtësimit për kryeministrin pasi premtimi u mbajt. 522 apartamente, të përfunduara, falë bujarisë së presidentit të Turqisë Rexhep Taip Erdogan.

Ambasadori Turqisë në Tiranë Murat Ahmet Yörük tha se me dorëzimin e këtyre apartamenteve dëshmojmë partneritetin mes Shqipërisë dhe Turqisë.

“Me direktivat e presidentit Erdogan të gjitha institucionet tona u mobilizuan për popullin mik shqiptar.Në dhjetor të 2020, vetëm një vit pas tërmetit të nëntorit, në mbajtëm ceremoninë e fillimit të këtyre banesave dhe apartamenteve. Një vit më pas ka përfunduar ky projekt gjigand ku janë ndërtuar 522 apartamente që kanë kushtuar 42 milinë euro. Koha e ndërtimit ka përfunduar në një kohë rekord dhe në kushte të jashtëzakonshme të epidemisë globale”, u shpreh ambasadori.

Gjatë takimit me kryetaren e parlamentit Lindita Nikolla në Ankara presidenti Erdogan tha se do të vinte personalisht në Laç në javët në vijim për të parë këtë lagje të re ndërtuar nga e para në këtë qytet.

Top Channel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Nis vaksinimi i të moshuarve në Tiranë

Rama: Finalizojmë marrëveshjen me AstraZeneca për 360 mijë doza Pas Shkodrës, edhe…

Shpërthen Salvini: Nëse Kjo Është BE-Ja, Është Një M*T! Italia Do Dalë Nga Unioni

“Çmenduri. Europës iu dashkan edhe 15 ditë të tjera për të vendosur…

Voton Kurti: Kosova ka dëshmuar se është shtet demokratik

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka hedhur votën e tij. Kurti para…

Sela: Të gjithë që kanë probleme me nënshtetësinë janë shqiptarë

Kanë kaluar 30 vite dhe qytetarë të shumtë shqiptarë nuk kanë mundësi…

VMRO: MPB i ka dhënë të paktën 1.6 milionë euro tenderë kompanisë së Dodikut

“Qeveria lejoi një kompani nga lista e zezë amerikane që të fitojë…