Dominic Raab ka dhënë dorëheqje si Sekretar i Drejtësisë dhe zëvendëskryeministër i Britanisë së Madhe pas një hetimi ndaj pretendimeve për bullizëm.

Hetimi pesë-mujor, nga një avokat i lartë, ishte caktuar nga kryeministri Rishi Sunak pas ankesave për sjelljen e Raabit si ministër, raporton BBC.

Në një letër drejtuar Sunakut, ai tha se do të jepte dorëheqjen nëse hetimi “do të zbulonte ndonjë bullizëm”.

Ai tha se hetimi “i hodhi poshtë të gjitha, përveç dy prej pretendimeve të ngritura kundër meje”.

Raab tha se dy gjetjet që ishin kundër tij ishin “të mangëta” dhe “vendosën një precedent të rrezikshëm për sjelljen e një qeverisjeje të mirë”.

Raporti mbi hetimin nga avokati i lartë Adam Tolley KC ende nuk është publikuar nga qeveria.

Dorëheqja e Raab – një prej mbështetësve kryesorë të Sunakut gjatë garës së lidershipit konservator vitin e kaluar – do të thotë se kryeministrit do t’i duhet të emërojë një sekretar të ri drejtësie.

Tolley po hetonte tetë ankesa zyrtare kundër Raab për bullizëm, i cili u emërua zëvendëskryeministër dhe Sekretar i Drejtësisë tetorin e kaluar.

Ankesat për bullizëm, të cilat përfshinin 24 persona, kanë të bëjnë me periudhat e mëparshme të Raab si sekretar drejtësie dhe sekretar i jashtëm nën Boris Johnson, dhe kohën e tij si sekretar i Brexit nën Theresa May.

Sunak ka qenë nën presion për të shpjeguar atë që dinte në lidhje me akuzat përpara se të riemëronte Raabin në kabinet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ndizen protestat Hong Kong, policia përdor gazin lotsjellës

Në Hong Kong kanë vazhduar edhe sot protestat. Policia ka përdorur gazin…

Zjarret djegin Spanjën dhe shkaktojnë katastrofë në Sardenjë

Zjarre të shumta janë përhapur në pjesë të Evropës Jugore, duke shkatërruar…

Dy franceze konvertohen në fenë islame në xhaminë e fshatit Strellc i Epërm në Deçan

Hoxhë Nazim Ramadani ka bërë të ditur se dy shtetase franceze janë…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Mbyllet për 30 ditë tregu i Gostivarit

Komuna e Gostivarit bëri të ditur se tregut i qytetit të Gostivari…