Një incident i rëndë ndodhi sot në Francë, ku një i ri sulmoi priftin dhe mugeshën në një kishë.

Janë zbardhur detajet e para të ngjarjes. I riu ka deklaruar se kishte si synim presidentin aktual, Emanuel Macron. Mediat raportojnë se francezi vuan nga çrregullimi bipolar.

Sulmi u njoftua nga ministri i Brendshëm i vendit, në një postim në Twitter. “Një sulm u krye sot në mëngjes në një kishë në Nice. Prifti ka mbetur i plagosur, nuk është në rrezik për jetën. Solidaritet me famullitë dhe falenderime për forcat e rendit, të cilët arrestuan me shpejtësi autorin. “ Policia është në vend”, ka shkruar Geral Darmanen.

Autori i sulmit quhet Kevin, ai ka lindur në vitin 1991 në Fresous (Franca jugore), shtetas francez dhe jeton në Nice. Ai nuk është i njohur për autoritetet, sipas një burimi policor. Sipas kryetarit të bashkisë së Nicës, ai e kishte blerë thikën disa ditë më parë.

“Ai padyshim vuan nga çrregullimi bipolar” dhe veprimi i tij “nuk është apriori terrorist”. “Ai spontanisht i tha policisë se ishte i besimit hebre dhe se në ditën e zgjedhjeve donte të vriste Macron dhe përfundimisht u kthye kundër një kishe”, tha i njëjti burim policor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ukrainasit tashmë marrin nën kontroll të gjithë rajonin e Kievit

Trupat ukrainase rimarrin kontrollin e të gjithë territorit të rajonit të Kievit…

Guvernatorët: Urdhërat e Trump për rihapjen e ekonomisë do të injorohen dhe sfidohen në gjykatë

Presidenti Donald Trump po ndeshet me kundërpërgjigje pas komenteve se “autoriteti përfundimtar”…

Bebe Rexha në hall me peshën, dilema që e shqetëson

Bebe Rexha është në hall të madh me peshën. Këngëtarja dëshiron që…

Familjarët e të pagjeturve kërkojnë nga ndërkombëtarët që të kushtëzojnë Serbinë

Kosova edhe më tej po sfidohet me mungesë të informacioneve për varreza…

Ndryshime kufijsh në Ballkan? Presidenca e Kosovës: S’marrin pjesë në tryeza që diskutojnë territorin e shtetit

Presidenca e Kosovës ka reaguar pas lajmeve të publikuara sot se po…