Synimi është nga 14 prilli. Dyqanet e vogla deri në 400 metra katrorë mund të hapen sërish, nën kushte të rrepta të sigurisë natyrisht”, tha Kurz.

Ai shtoi se nëse plani i qeverisë shkon mirë, dyqanet më të mëdha do të rihapen nga një maji, ndërsa nga mesi i majit, shtoi Kurz, do të mund të rihapen edhe hotelet, restorantet dhe shërbimet e tjera.

Megjithatë, Kurz theksoi se kufizimet e lëvizjes që ka vënë Austria për frenimin e koronavirusit mbeten në fuqi dhe u bëri thirrje austriakëve që të mos i festojnë Pashkët jashtë shtëpive.

Festa e Pashkëve i bie në mes të prillit.

Kurz tha se shkollat do të mbeten të mbyllura deri në mes të majit, ndërsa ngjarjet publike do të jenë të ndaluara deri në fund të qershorit.

Austria, vend me 8.8 milionë njerëz, aktualisht ka 12,058 të infektuar me koronavirus, 204 viktima dhe 2,998 të shëruar./rel.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ndërroi jetë veprimtari Sejdin Lloga, bashkë me shokë ngriti flamurin shqiptar në Strugë në vitin 1968!

Ka ndërruar jetë në moshën 89 vjeçare, veprimtari dhe patrioti i shquar…

VIDEO / Rrahje me grushte mes deputetëve në parlamentin e Turqisë

Dhjetëra deputetë të partisë së presidentit Recep Tayyip Erdogan dhe të Partisë…

Konjufca në takimin me komandantin e KFOR-it, Federici: Serbia mbetet burim destabiliteti në Kosovë e rajon

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, ka pritur sot…

Zaev: Mickoski mbrëmë tentoi të merrte nën kontroll drejtësinë

Shefi i ekzekutivit, Zoran Zaev në një konferencë për shtyp para gazetarëve…

Sela kërkon debat me Zaevin: Nëse Gruevski kishte arsye të më vriste, t’i çfarë arsye kishe për thikën pas shpine

Kryetari i ASH-se, Ziadin Sela, ka kerkuar debat me kryeministrin Zoran Zaev.…