Mediat kroate kanë dhënë detaje lidhur me djegien e një jahti në bregdetin dalmat.

Bëhet fjalë për një jaht të marrë me qira, brenda së cilës gjendej edhe ish-zv.kancelari austriak, Heinz-Christian Strache, i cili tregoi si ndodhi zjarri dhe evakuimi nga jahti.

“Unë isha i ftuar për tre ditë me fëmijët e mi dhe dy familjet e tjera në një jaht për në Kroaci. Rreth orës 9:45 të mëngjesit ndodhi një dramë. Tymi i zi u ngrit nga dhoma e motorit 15 minuta para se të mbërrinim në portin e Biogradit. Kapiteni dhe ekuipazhi menjëherë shkuan për të shuar zjarrin me mjete përkatëse, ne i zgjuam fëmijët dhe thirrëm departamentin e zjarrfikësve.Fatkeqësisht, ata erdhën në anije vetëm pas dy orësh, kur nuk mund të shpëtonin asgjë.”

Ai tha se ishin jahtet sllovene dhe austriake që kaluan pranë tyre dhe i shpëtuan.

“Pas evakuimit, jahti ynë u përfshi plotësisht nga flakët dhe shpërtheu. Të gjithë ne që ishim në jaht jemi të lumtur që u shpëtuam në kohë, që i mbijetuam goditjes pa pasoja që u ndihmuam nga shumë turistë të tjerë.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Dy të vrarë dhe 14 të plagosur në Oslo të Norvegjisë

Dy persona u vranë dhe 14 të tjerë u plagosën në Oslo…

Rusët po ikin nga Krimeja pasi Ukrainasit shkatërruan 9 aeroplanë dhe vranë “60 pilotë” në Krime

Pas disa shpërthimeve që kanë dridhur bazën ushtarake ruse në Saki në…

“Posllushniku” gjithmonë del fitimtar. Kështu i duket atij!

Myslimanëve të Maqedonisë së Veriut, fort mirë u kujtohet kur, tash e…

Presidentja Osmani mirënjohëse ndaj Emirateve të Bashkuara Arabe për donacionin e Spitalit për Fëmijë

Presidentja e vendit Vjosa Osmani, është shprehur mirënjohëse ndaj Emirateve të Bashkuara…

Kurti – Opozitës: Qeveria është e gatshme t’i përmirësojë gabimet tuaja

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë para deputetëve në Kuvendin e…