Kryetari i Kumanovës, Maksim Dimitrievski, në një deklaratë për Tv Alfa, ka dërguar kritika deri tek Ministria Shëndetësisë dhe Venko Filipçe, përshkak vonesës së testeve për korona virus, gjë që krijon një fotografi jo reale epidemiologjike në qytet.

Ai thotë se testet për korona virus vonohen madje deri në shtatë ditë dhe për këtë shkak, shtabi i krizës nuk di si të veprojë.

“Në të gjitha propozimet, vërejtjet dhe përfundimet e shtabit thuhet se rezultatet e testeve vazhdimisht vonohen, nga katër, pesë, gjashtë, madje edhe shtatë ditë. Ne insistojmë përshkak se shtabi nuk mundet në bazë të rezultateve reale të ketë fotografi reale epidemiologjike për të krijuar kartë reale epidemiologjike për të ditur si të veprojmë dhe përshkak kësaj, e saktë është se të dielën jemi testuar nga epidemiologët”, thotë Dimitrievski.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…