Mëngjesin e sotëm është djegur Qendra Kulturore Bullgare “Vanço Mijallov” në Manastir.

Në orët e hershme të mëngjesit është djegur objekti i Qendrës së Kulturës “Ivan Mihailov” – Manastir. Presim që institucionet sa më shpejt të hetojnë plotësisht rastin dhe të nxjerrin para drejtësisë autorët!!”, thuhet në postimin e kësaj qendre në Facebook.

Për momentin nuk bëhen të ditura shkaqet e zjarrit, ndërsa policia ndodhet në vendngjarje dhe po kryen ekspertizën për të zbardhur rastin.

Hapja e kësaj qendre kulturore ka qenë objekt i madh diskutimi para disa muajsh mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë. Maqedonia e ka quajtur si provokim të rëndë nga ana e vendit fqinjë, pikërisht para mundësisë së çeljes së negociatave me Bashkimin Europian.

Ndërsa nga Bullgaria janë përgjigjur se Maqedonia e Veriut po nxit urrejtje kundër Bullgarisë, e nxitur nga partitë politike, por edhe nga bashkësia akademike.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kongresistët kërkojnë që SHBA-ja të mos e njoh Vladimir Putinin si president pas vitit 2024

Kongresistët Steve Cohen dhe Joe Wilson kanë prezantuar një rezolutë për t’i…

Kroacia merr masa për virusin, në stadiumin e Zagrebit po vendosen shtretër të spitaleve

Autoritetet në Kroaci kanë filluar të vendosin shtretër të spitaleve në stadiumin…

Vdes nëna boshnjake që po kërkonte eshtrat e të birit që vdiq në masakrën e Srebrenicës

Hajra Catic, një figurë kryesore në përpjekjet për të gjetur eshtrat e…

Zgjedhjet lokale, hidhet shorti për kandidatët

Në Komisionin Shtetëror Zgjedhor është tërhequr shorti për radhitjen e kandidatëve në…

Kamala Harris viziton Poloninë dhe Rumaninë

Nënpresidentja amerikane, Kamala Harris pritet të arrijë më 9 mars në Poloni…