Delegacioni i Kosovës dhe ai i Serbisë pritet që të zhvillojnë takime më 7 dhe 8 shtator në Bruksel.

Kjo është konfirmuar për Kosovo-online nga burime diplomatike në Bruksel. Agjenda nuk është bërë e ditur, pasi që është thënë se ende nuk janë caktuar temat.

Ky takim pritet që të mbahet në nivel të drejtuesve të ekipeve negociatore – Besnik Bislimi nga Kosova dhe Petar Petkoviq nga Serbia.

Të enjten ka qenë Përfaqësuesi i BE-së për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak që ka njoftuar se ka folur me të dyja palët, lidhur me përgatitjet për raundin tjetër të dialogut.

Lajçak pa specifikuar datë ka thënë se ky takim do të mbahet në fillim të shtatorit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shaqir Fetai me mision – të hapë filiale të UDB-së në diasporën tonë

Pa kaluar akoma dy muaj, dolën sheshit të palarat e Shaqir Fetait…

Këshilli i Sigurimit vendos sot për zgjatjen e masave

Këshilli i Sigurimit i Republikës së Maqedonisë së Veriut sot do të…

Rama komenton deklaratat e Vuçiç: Nuk ka shanse për luftë, Kosova shtet i pavarur dhe demokratik. Serbia e humbi luftën

Në pjesën e fundit në Open në Top Channel kryeministri Edi Rama…

SHBA frenon euforinë e Izraelit: Mos aneksoni tokë palestineze

Shtetet e Bashkuara frenojnë euforinë izraelite. “Mos aneksoni tokë palestineze pasi kjo…

Radev paralajmëron: Nëse Petkov devijon nga interesi kombëtar bullgar për Maqedoninë, do të ketë krizë qeveritare

Presidenti bullgar, Rumen Radev ka theksuar se pret që Qeveria aktuale bullgare…