UASHINGTON, 2 nëntor – Presidenti Joe Biden do të flasë për dhunën “e tmerrshme” politike në një fjalim nga Kongresi të mërkurën, thanë këshilltarët e Shtëpisë së Bardhë, një temë e nxehtë në prag të zgjedhjeve javën e ardhshme.

“Mesazhi i tij pritet të jetë, ashtu si edhe disa herë të tjera muajt e fundit, se ka shumë gjëra të rëndësishme fati i të cilave përcaktohet në këto zgjedhje, përfshirë demokracinë,” tha zëvendës Shefja e Personelit të Shtëpisë së Bardhë Jen O’Malley Dillon.

Fjalimi do të mbahet në sfondin e sulmit vdekjeprurës të 6 janarit në Kongres vitin e kaluar dhe sulmit të fundjavës ndaj bashkëshortit të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi, tha këshilltarja e lartë e Shtëpisë së Bardhë, Anita Dunn.

“Ai do të mbajë fjalimin nga Kapitoli .. sepse më 6 janar pamë dhunën që synonte përmbysjen e proceseve demokratike”, tha zonja Dunn.

“Rreziku i dhunës politike dhe ideja se mund të përdoret dhunë për të çuar përpara synimet politike konsiderohet e neveritshme nga shumica e amerikanëve. Ky qëndrim i bashkon pothuajse të gjithë amerikanët. Ne kemi parë gjëra të tmerrshme të ndodhin kohët e fundit”.

Autori i Sulmit ndaj zotit Pelosi donte të merrte peng kryetaren Pelosi. Ai kërcënoi se do t’i thyente gjymtyrët, thanë prokurorët.

Më shumë nga 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Dialogu me Serbinë dhe marrëveshja e Uashingtonit, Albin Kurti zbulon lëvizjen e tij nëse zgjidhet kryeministër i Kosovës

Kryetari i Vetëvendosjes në Kosovë, Albin Kurti, ka folur ditën e sotme…

Ndryshimi i drejtimit nga India rreth agresionit rus në Ukrainë

India ka “dënuar pa mëdyshje” vrasjen masive të civilëve në Bucha, duke…

Analizë tronditëse e medieve kroate: Rusia i jep Serbisë armë që të kthehet në Kosovë

Serbët marrin “dhurata ushtarake” nga Rusia e Bjellorusia që të mund të…

Katër avionë luftarakë rusë kapen në hapësirën ajrore të Polonisë

Derisa tensionet po vazhdojnë mes presidentit rus, Vladimir Putin dhe Perëndimit, katër…

Arrestohet një zyrtar i komunës së Pejës, e bëri jashtëligjshëm shtetas të Kosovës një të huaj

Një zyrtar i komunës së Pejës është arrestuar për keqpërdorim të detyrën…