Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, tha më 12 shtator se ka udhëzuar një komitet të Dhomës që të hapë zyrtarisht një hetim për gjykimin e presidentit Joe Biden, lidhur me marrëveshjet biznesore të familjes së tij.

Njoftimi për nisjen e procedurave, që në anglisht njihet si “impeachment”, vjen para zgjedhjeve presidenciale të vitit 2024.

McCarthy tha se hetimi i Komitetit për Mbikëqyrje i Dhomës së Përfaqësuesve deri tani ka gjetur një “kulturë korrupsioni” përreth familjes Biden, përderisa republikanët po hetojnë marrëdhëniet se si ka bërë biznes djali i presidentit, Hunter Biden, para se Joe Biden të merrte detyrën e presidentit.

“Këto janë pretendime për shpërdorim të pushtetit, pengim dhe korrupsion dhe ato kërkojnë një hetim të mëtejmë nga Dhoma e Përfaqësuesve”, tha McCarthy, republikan nga Kalifornia.

“Prandaj unë po e udhëzoj Komitetin e Dhomës për të hapur një hetim zyrtar për shkarkimin e presidentit Joe Biden”, shtoi ai.

Njoftimi i bërë nga McCarthy vjen në kohën kur ai po përballet me presion në rritje nga krahu i djathtë i partisë së tij që të ndërmarrë veprime ndaj Bidenit.

McCarthy pritet të ketë disa takime gjatë kësaj jave me ligjvënësit, përfshirë edhe takime prapa dyerve të mbyllura për të diskutuar për shkarkimin e Bidenit.

Shtëpia e Bardhë e ka cilësuar njoftimin për nisjen e hetimit si proces të motivuar politikisht.

“Kryetari McCarthy nuk duhej të binte nën presionin e anëtarëve të së djathtës, të cilët po kërcënojnë me mbylljen e Qeverisë nëse nuk nis gjykimi, pa prova, ndaj presidentit Biden. Pasojat për popullin amerikan janë shumë serioze”, tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Ian Sams.

Hapja e hetimit për gjykim ndaj Bidenit, vjen në kohën kur ish-presidenti republikan, Donald Trump – i cili dy herë u gjykua por u lirua nga akuzat nga Senati – po përballet me akuza serioze në gjykata. Vetëm gjatë këtij viti, Trump, që po ashtu është kandidat për president, është përballur me katër akuza. Ndër akuzat që rëndojnë ndaj Trumpit është edhe ajo se ai tentoi të përmbyste rezultatin e zgjedhjeve të vitit 2020, të cilat Biden i fitoi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Erdogan: Turqia nuk do ta harrojë kurrë solidaritetin ndërkombëtar të treguar pas tërmeteve

Presidenti i Turqisë, Erdogan, ka deklaruar se vendi i tij nuk do…

Romë: Policia qëllon me armë zjarri një person me thikë në dorë

Policia e ka qëlluar me armë zjarri një person në Romë. Momenti…

27 Prilli/ Sela: Vizitova Feta Halimin, njeriun e pafajshëm që qëndron në këtë burg

Kreu i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela në katër vjetorin e zhvillimeve…

Turqia raporton të paktën 120 pasgoditje pas tërmetit të fuqishëm të së hënës

Të paktën 120 pasgoditje kanë ndodhur pas tërmetit të fuqishëm të së…

Borrell: Shtetet e BE-së afër marrëveshjes për sanksione të reja ndaj Rusisë

Kryediplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, thotë vendet anëtare janë afër për…