Fushata e Presidentit amerikan Donald Trump e mbajtur në Tulsa tregoi se qytetarët janë të pakënaqur me qeverisjen e tij.

CNN, nje media kritike ndaj Presidentit, raporton se nisur nga pjesëmarrja shumë e ulët, shefi i fushatës së Trump Brad Parscale rrezikon të humbasë vendin e punës .

Parscale është shprehur se qindra mijëra njerëz kishin aplikuar për bileta por rezultoi e kundërta, stolat mbetën bosh. Mendohet se vetëm 6,200 njerëz morën pjesë në tubim, shumë më pak nga herët e kaluara ku në fushatën e Trump mblidheshin mbi 12 mijë persona.  

Organizatorët e fushatës kishin ndërtuar edhe një skenë jashtë pasi ishte thënë se pjesëmarrja do të ishte më e madhe. Atje priteshin të mbaheshin fjalime të shkurtra nga Trump dhe Mike Pence ,por edhe ato fjalime u anuluan.

Ndërkaq edhe vajza dhe dhëndri i kreut të Shtëpisë së Bardhë të cilët janë gjithmonë të pranishëm në fushatat e tij, janë indinjuar me Parscale për keqmenxhimin e gjithë situatës.

Nëpërmjet një postimi në Twitter, Parscale fajëson protestuesit e lëvizjes ‘Black Lives Matter’ që bënin thirrje që të mos shkonin në atë tubim. Parscale fajësoi gjithashtu edhe mediat të cilat publikuan lajme të rreme duke paralajmëruar njerëzit që të qëndronin larg grumbullimeve për shkak edhe të Covid-19.

Përdoruesit e platformës së mediave sociale “TikTok” pretendojnë se i kanë bërë një shaka fushatës së Trumpit.  Përpara tubimit ata postuan video duke kërkuar bileta për tubimin, por më pas deklaruan se nuk do të shkonin. Disa nga videot  kanë bërë xhiron e rrjetit, ndërsa të tjerat u fshinë shpejt .

Trump qëndron më mbrapa në sondazhe në krahasim me Joe Biden në shtetet ku do të zhvillohen betejat më të rëndësishme elektorale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…