Departamenti Shtetëror për “Zërin e Amerikës” u shprehën se “SHBA-të presin që ta vazhdojnë bashkëpunimin me Maqedoninë e Veriut në fushat me interes të përbashkët”.

“Ambasada amerikane i ndjek ngjarjet në rreth të dytë në zgjedhjet lokale duke përfshirë edhe dorëheqjen e dhënë të kryeministrin Zoran Zaev”, deklaroi për Zërin e Amerikës, zëdhënësi i Departamentit Shtetëror.

Në deklaratë thuhet se “SHBA-të e konsiderojnë Maqedoninë e Veriut si partner të besueshëm në rajon dhe me padurim presin të vazhdojë bashkëpunimi me Qeverinë e Maqedonisë së Veriut në fushat me interes të përbashkët deri sa vazhdon me përparimin që arriti drejt integrimit euroatlantik”.

Ndryshe, Zaev pas shpalljes së rezultateve zgjedhore dha dorëheqje nga pozita e kryeministrit, ndërsa sot Qeveria doli me deklaratë se shumica qeveritare është stabile dhe se do të vazhdohet me qeverisje.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shefja e OBSH-së në Kosovë: Pas dy javësh bie numri i të infektuarve, nëse qytetarët vetizolohen

Shefja e Emergjencave në Zyrën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH0 në…

Bie prodhimi në SHBA/ Inflacioni shkon në 9.1%, rritet rreziku i recesionit

Kriza e fortë e çmimeve duket se po lëkund edhe ekonominë amerikane,…

Presidenti i Kroacisë nesër vjen në Kosovë

Presidenti i Kroacisë, Zoran Milanoviq, nesër do të jetë në Kosovë për…

Një gazetar meksikan që mbulonte çështjet e krimit dhe sigurisë qëllohet për vdekje, para shtëpisë së tij

Një fotoreporter u qëllua për vdekje të hënën në qytetin e rrënuar…

Nxori këmbën jashtë dritares në veturë zyrtare, gjobitet zyrtari i Ministrisë së Infrastrukturës

Policia e Kosovës në rajonin e Ferizajt, ka arritur të identifikojë zyrtarin…