Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias, nisi vizitën njëditore në Shqipëri, duke takuar fillimisht përfaqësues të pakicës greke në Himarë.

Në një postim në Twitter, Dendias tregoi takimin me Presidentin e Omonias, dega Himarë, Fredi Beleri, i cili, sipas Dendias, e informoi mbi problemet e minoritetit grek në Shqipëri.

Pas takimeve në Himarë, Dendias do të pritet nga homologia shqiptare, Olta Xhaçka, me të cilën do të mbajë edhe një konferencë të përbashkët për mediat, ndërsa do të takohet edhe me kryeministrin Edi Rama, por edhe Kryepeshkopin Anastas, kreun e Kishës Autoqefale Ortodokse të Shqipërisë./A2

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Sjellje e pahijshme e gardianit të burgut në momentin kur Boki 13 dërgohet në spital

Në momentin kur Boki 13 po nxirrej nga Prokuroria dhe po dërgohej…

Deputetja ukrainase: Çështje kohe para se Rusia të sulmojë Poloninë

Zyrtarët ukrainas thonë se të paktën 35 persona u vranë dhe 134…

Teknologjia mund të luajë një rol në parandalimin e shpërthimit të konfliktit, thotë ambasadori i OKB-së

Teknologjia mund të “luajë një rol në parandalimin e vërtetë” të shpërthimit…

Çfarë do të thotë ‘heqja dorë nga patentat’ për vaksinat kundër COVID-19, dhe a do të jetë një zgjidhje për mungesën globale?

Vendimi i administratës së presidentit amerikan, Joe Biden, për të mbështetur një…

Imazhi i babait sirian dhe të birit pa gjymtyrë, shpallet fotografia e vitit – fotografi turk flet për momentin e shkrepjes

Munzir Al-Nazzal po ecte nëpër tregun e Idlibit në pjesën veriperëndimore të…