Joe Biden tha sot se është “jashtëzakonisht i kënaqur” me rezultatin e zgjedhjeve në SHBA pasi demokratët morën kontrollin e Senatit, një fitore e madhe për një president që e presin edhe dy vjet të tjera në detyrë.

Duke folur me gazetarët në Kamboxhia përpara një samiti të Azisë Lindore, Biden tha se rezultat i zgjedhjeve pasqyronte cilësinë e kandidatëve që partia e tij kishte paraqitur, pasi parashikoi se Senatorja Catherine Cortez Masto do të fitonte në rizgjdhje në Nevada, ku ajo mundi në një garë të ngushtë republikanin Adam Laxalt.

“Nuk jam i befasuar me rezultatin”

Një fitore e demokratëve në balotazhin e Gjeorgjisë muajin e ardhshëm do t’i jepte partisë një shumicë 51-49 në Senat, ndërsa një humbje në Gjeorgji do t’i mbante ende demokratët në kontroll të Senatit 50-50, pasi zëvendëspresidentja demokrate Kamala Harris ka vendimin, në rast të votave të barabarta.

“Tani jemi të fokusuar te Gjeorgjia. Jemi të kënaqur,” u tha Biden gazetarëve, duke shtuar “nuk jam i befasuar nga rezultati, jam tepër i kënaqur. Mendoj se është një reflektim i cilësisë së kandidatëve tanë”.

Ende nuk dihet se kush do ta kontrollojë Dhomën e Përfaqësuesve. Biden pranoi se do të ishte “e tepërt” të pritej që demokratët të fitonin edhe atje, por parashikimet se republikanët do të fitonin të gjithë pushtetin në Kongres nuk u realizuan.

Biden në zgjedhjet e mesmandatit i cilësoi si një provë e demokracisë amerikane, në një kohë kur qindra kandidatë republikanë mbështetën pretendimet e rreme të ish-presidentit Donald Trump, se zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 ishin të manipuluara.

Trumpin e akuzojnë për humbjen e Republikanëve

Trump ka kërkuar vazhdimisht të tërheqë konservatorët e ekstremit të djathtë për të ndikuar tek kandidatët republikanë për Kongresin, guvernatorin dhe zgjedhjet lokale. Tani ai fajësohet për mbështetjen e kandidatëve të cilët nuk mund të apelonin te një elektorat mjaft i gjerë, duke rezultuar në rezultate të dobëta për republikanët.

Rezultatet sinjalizuan gjithashtu rraskapitje me llojin e kaosit që ka nxitur ish-presidenti republikan, duke ngritur pikëpyetje nëse oferta e tij e mundshme për Shtëpinë e Bardhë në 2024 është e zbatueshme. Laxalt, i cili humbi në Nevada, është një ish-prokuror i përgjithshëm që mbështetet nga Trump.

Biden u tha gazetarëve se zgjedhjet treguan se Partia Republikane “do të duhet të vendosë se kush është”. Disa republikanë shprehën pakënaqësi që u përballën të paktën edhe dy vite të tjera në pakicë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

15 veta ndërruan jetë, 1035 raste të reja, 998 të shëruar në Maqedoni

Në Maqedoninë e Veriut vijojnë rastet me shifra të larta të Covid-19.…

Qeveria e nis mbledhjen me një minutë heshtje në nderë të viktimave pas tërmetit në Turqi e Siri

Mbledhja e Qeverisë së Kosovës ka nisur me 1 minutë heshtje në…

Vaksinat zvogëlojnë rrezikun nga “coronavirusi i gjatë”

Njerëzit që janë plotësisht të vaksinuar dhe infektohen me coronavirus kanë rreth…

Zakharieva: Nëse Petkov dëshiron të heqë veton, ndërsa RMV nuk po ndërmerr asnjë masë, presioni normalisht do të rritet

Nëse kryeministri Petkov thotë se do të heqë veton dhe Republika e…

Zaev: Jemi para VMRO-së në anketa

Partnerët e koalicionit të LSDM-së janë të pajtimit se duhet të vazhdojë…