Ukraina pretendon se ka vrarë 5,840 trupa ruse.

Forcat e armatosura të Ukrainës thonë se shifrat përfaqësojnë të gjitha humbjet e shkaktuara ndaj forcave ruse që nga fillimi i pushtimit.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar beson se forcat e Moskës kanë pësuar humbje të mëdha gjatë pushtimit të Ukrainës.

Humbjet totale ruse të pretenduara nga Ukraina deri më tani përfshijnë:

5840 trupa,

30 avionë,

31 helikopterë,

Deri në 211 tanke,

862 mjete patrullimi të blinduara (APV),

85 sisteme artilerie,

9 sisteme kundërajrore,

60 depozita karburanti,

355 automjete,

40 raketahedhës MLRS (kapur). /BBC

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kuvendi vazhdon sot seancën e rregullt plenare

Kuvendi i Kosovës, do të mblidhet sot në seancë të rregullt plenare.…

Koloneli i nëntë rus thuhet se është vrarë në Ukrainë

Koloneli i nëntë rus thuhet se është vrarë në Ukrainë. Sipas raportimeve…

Zbulohen dy laboratori për prodhimin e marihuanës në Shkup

Gjatë ditës së djeshme (14.09.2021), policia, sektori për tregti të paligjshme të…

ASH: Vazhdon diskriminimi i shqiptarëve në institucione

Shqiptarët në Maqedoni asnjëherë nuk kanë qenë në pozitë më të palakmueshme,…

Incident mbi qiellin e Austrisë, burri refuzon të del nga tualeti – piloti detyrohet të bëjë ulje emergjente në Grac

Një aeroplan me 134 pasagjerë dhe anëtarë të ekuipazhit në linjën Cyrih-Larnak,…