Pasi Ministri serb i Mbrojtjes Aleksandar Vulin përcolli një deklaratë të papërshtatshme, e cila ofendoi tërë vendin, dhe mbi të gjitha Presidentin Pendarovski. TV21 kërkoi një qëndrim nga Villa Vodno.

Nga kabineti i Presidentit u përgjigjën shkurt:

“Një qëndrim i tillë nuk meriton komente.”

Përndryshe, Aleksandar Vulin shprehu retorikë të ashpër dhe reagoi ndaj deklaratës së Pendarovskit për “Gazetën Express” për të cilën ai tha se ishte kundër idesë së korrigjimit të kufijve midis Kosovës dhe Serbisë. Kështu Vulin e komentoi deklaratën:

“Presidenti i Maqedonisë së Veriut mund të heshtë lirisht në gjuhën që askush nuk e pranon përveç Serbisë, edhe më shumë të heshtë në gjuhë të tjera, sepse askush nuk po e kërkon dhe nuk e pranon mendimin e tij,” tha Vulin.

Kjo nuk është hera e parë që Vulin i është përgjigjur një deklarate nga kreu i shtetit. Ai bëri të njëjtën gjë vitin e kaluar në lidhje me një deklaratë për Kosovën dhe Serbinë. Pastaj Vulin i tha Pendarovskit që të shikonte hartën e Shqipërisë së Madhe dhe Maqedonisë së Veriut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…