Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin aksionin e zhvilluar nga policia shqiptare në kampin e MEK në Manzë. Departamenti Amerikan i Shtetit përmes një zëdhënësi të tij thekson se përkah të drejtën e autoriteteve shqiptare për të hetuar çdo veprimtari të paligjshme brenda territorit shqiptar.

“Policia e Shtetit në Shqipëri na ka siguruar se të gjitha veprimet janë kryer në përputhje me ligjet në fuqi, përfshirë mbrojtjen e të drejtave dhe lirive të të gjithë personave në Shqipëri. Ne mbështesim të drejtën e Qeverisë së Shqipërisë për të hetuar çdo veprimtari të mundshme të paligjshme brenda territorit të saj”.

Më tej Departamenti Amerikan i Shtetit nënvizon se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk e cilësojnë MEK një organizatë demokratike dhe se kanë shqetësime serioze lidhur me abuzime ndaj anëtarëve të saj.

“SHBA-ja nuk e cilëson MEK-un lëvizje opozitare të qëndrueshme demokratike që përfaqëson popullin iranian, por ka shqetësime serioze për të si organizatë, përfshirë akuzat për abuzim të kryera kundër anëtarëve të tij”.

Gjithashtu zëdhënësi i DASH-it ka theksuar se SHBA-ja nuk ofron mbështetje apo trajnime për MEK-un dhe nuk kontribuon në financimin e kësaj organizate.

Të martën policia shqiptare në zbatim të një urdhri të gjykatës kreu kontrolle në kampin e muxhahedinëve në Manzë, por hasi në rezistencën e dhunshme të anëtarëve të kësaj organizate.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kryediplomatja spanjolle premton ratifikimin e shpejtë të protokollit për NATO

Ministrja e Jashtme dhe për Evropë e Spanjës, Arança Gonzales Laja, ka…

Serwer: Do të ishte jashtëzakonisht me rëndësi që Greqia të njoh Kosovën

Kosova ka përmbush të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave dhe Evropa…

ASh-AAA i dërgon prokurorisë hulumtimin e IRL për “Titanikun” në Çair

Aleanca për Shqiptarët deri tek Prokuroria Themelore Shkup, ka dorëzuar video materialin…

Avokati Raufi i përgjigjet Bujar Osmanit: “Ti nuk merr vesh as në mjekësi, mos u përziej në drejtësi!”

Avokati i Tomor Morinës, Naser Raufi i është përgjigjur Bujar Osmanit i…

26 të infektuar të ri me koronavirus, një i vdekur dhe 36 të shëruar

Nga 404 teste të realizuara brenda 24 orëve, 26 kanë rezultuar pozitiv…