SHBA i bën thirrje Sofjes dhe Shkupit që të zgjidhin kontestet bilaterale jashtë procesit qasës në mënyrë që të arrihet qëllimi i përbashkët- anëtarësimi i Maqedonisë në BE. Kështu kanë deklaruar për MIA nga shërbimi për media i Departamentit Amerikan të Shtetit.

Ata theksojnë se SHBA she Bullgaria janë përkrahës të fortë të integrimit evropian të Ballkanit Perëndimor.

SHBA, theksohet në deklaratën, janë të qartë në dëshirën e tyre për ta parë Maqedonisë se si futet në fazën e ardhshme të procesit, me mbajtjen e konferencës së parë ndërqevertiare në fund të vitit.

“Procesi i zgjerimit promovon paqe afatgjate, stabilitet dhe prosperitet në tërë rajonin. Vendimi i BE-së, të hap bisedimet qasëse me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë në mars ishte hap pozitiv dhe ishte në shërbim të narrativit të rejshëm se shoqëria transatlantike po e le pas vete Ballkanin”, thuhet në deklaratën.

Nga DASH thonë se çdo pengesë në qasjen e këtyre vendeve në BE, e rrezikon hapjen e çështjes së kredibilitetit të BE-së në rajon.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…