Në Shangai regjistrohen vdekjet e para nga Omicron

Infektimet me koronavirus po shfaqin shenja të një tjetër rritjeje në Shtetet e Bashkuara. Autoritetet në Filadelfia, qytetin e 6 më të populluar të vendit, rivendosën detyrimin e mbajtjes së maskave në ambientet e brendshme.

Vetëm në këtë qytet janë dyfishuar rastet ditore, krahasuar me javën e kaluar. Edhe në Nju Jork, rritja e rasteve detyroi autoritetet të shtojnë nivelin e alarmit nga “Rrezik i ulët” në “të mesëm”. Infektimet përllogariten në mesatarisht 34 mijë raste në ditë.

Situata po përkeqësohet në Shangai. Këtë të Martë, autoritetet njoftuan 7 vdekje të reja nga Covid. Për të dytën ditë radhazi raportohen vdekjet e para nga Omikroni, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 10. Infektimet ditore, vetëm në këtë qytet kanë arritur një mesatare prej 19 mijë.

Këtë të Martë, autoritetet urdhëruan testimin masiv të popullatës, një masë e ndërmarrë për të disatën herë që prej shpalljes së bllokadës së plotë në Mars, teksa Kina vazhdon të ndjekë politikën e infektimeve “Zero”. Përhapja e shpejtë e Omikronit ka shtuar shtrimet në spitalet e qytetit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Politikani akuzohet për korrupsion, i konfiskohen këto super-vetura

Qeveria e Zvicrës do të vë në ankand një koleksion të veturave…

Kosova themelon grupin punues për anëtarësim në NATO

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka prezantuar sot objektivat e Grupit Punues…

Indi, 4.454 të vdekur në 24 orët e fundit nga COVID-19

Ka tejkaluar mbi 300 mijë numri i personave që kanë humbur jetën…

Fillon sezoni i grevave dhe protestave në Maqedoninë e Veriut

Në vend janë shpallur disa greva, të parët do të nisin punonjësit…

Hamasi tregon ‘vijat e kuqe’ për Izraelin: Beteja mbaroi por ne do ta mbajmë gishtin në këmbëz

Pak orë pas arritjes së marrëveshjes për armëpushim me ndërmjetësimin e Egjiptit,…