Migrantët dhe refugjatët nga kantoni veriperëndimor i Una-Sana i Bosnjës dhe Hercegovinës do të dërgohen në kampin e krijuar rishtas “Lipe” në ditët e ardhshme.

Kjo vjen pasi autoritetet boshnjake vendosën që të gjithë migrantët dhe refugjatët duhet të zhvendosen nga rrugët dhe të vendosen në qendra të përkohshme të pritjes.

Selia e Mbrojtjes Civile e Entitetit të Federatës së Bosnjës dhe Kryqi i Kuq në qytetin veriperëndimor të Bihac kanë vendosur tashmë 50 tenda me 200 shtretër.

Në Bosnjë dhe Hercegovinë, 47 njerëz vdiqën nga gjendja e rëndë shëndetësore që lidhet me coronavirusin, 1 janë 256 janë infektuar dhe janë shëruar 329 pacientë.

Tetë anëtarë të Forcave të Armatosura të Bosnjës dhe Hercegovinës dolën pozitiv për COVID-19.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…