Çmimi i naftës javën e kaluar në bursat botërore sërish është rritur dhe arriti vlerën më të madhe.

Në bursën e Londrës një barel naftë javën e kaluara u rrit për 12.7 për qind, në 71,55 dollarë, ndërsa në bursën amerikane bareli u shtrenjtua për 1,3 për qind dhe arrti çmimin 63,89 dollarë.

Nga fillimi i këtij viti çmimi i naftës rritet më shumë se 30 për qind dhe arrin nivelin më të lartë që nga fillimi i  vitit 2018,  falë uljes së prodhimit nga ana e Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEK).

Çmimi i “arit të zi” është rritur edhe për shkak të sanksioneve  të SHBA-së  ndaj sektorit të naftës  të Iranit dhe Venezuelës, që e ka kufizuar në mënyrë shtesë ofertën në tregje. Oferta mund të  ulet edhe për shkak të  konflikteve në Libi midis  qeverisë libiane të njohur ndërkombëtarisht  dhe forcave kryengritëse.

Nga ana tjetër, të  dhënat e fundit nga Kina  japin shpresë se  ekonomia e dytë më e madhe botërore do të duhet që zë stabilizohet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shkupi u godit nga një stuhi e fuqishme, erërat e forta shkaktuan dëme (FOTO)

Mbrëmjen e së mërkurës, një stuhi e fuqishme ka goditur Shkupin. Erërat…

LSDM sot diskuton për “fshesën”, kush do të largohet nga qeveria?

Në mbledhjen e Komitetit Qendror të LSDM , që pritet të mbahet…

Sa para janë “pastruar” nëpërmjet firmave Beton dhe Fershped, aq ia kanë “reketuar” Kamçevit

Firmat Fershped dhe Beton-Shtip përmenden në audio incizimet të cilat i publikoi…

54 të infektuar dhe 6 viktima në 24 orët e fundit

Nga 710 teste të bëra në 24 orët e fundit, 54 prej…

Policia kap një person me 3.900 euro të falsifikuara

Siç thuhet në njoftimin e policisë, 43-vjeçari nga Koçani gjatë ditë së…