Udhëheqësit botërorë janë mbledhur sërish sot në Madrid për një samit të NATO-s, ku lufta në Ukrainë do të dominojë në punime.

Ja çfarë mund të presim nga samiti në dritën e zhvillimeve të djeshme:

Udhëheqësit e NATO-s do të mbajnë sërish bisedime sot në kryeqytetin e Spanjës për drejtimin e ardhshëm të aleancës ushtarake pas pushtimit rus të Ukrainës.

Në një zhvillim të rëndësishëm mbrëmë, Turqia ra dakord të heqë kundërshtimin e saj ndaj anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në organizatë

Të dyja vendet do të ftohen zyrtarisht për t’iu bashkuar aleancës ushtarake sot, sipas shefit të NATO-s, Jens Stoltenberg.

Ai tha se anëtarët aktualë të NATO-s do të bien dakord për një “paketë gjithëpërfshirëse ndihme për Ukrainën, për t’i ndihmuar ata të mbështesin të drejtën për vetëmbrojtje” në samit.

Bisedimet e sotme pritet të paraqesin gjithashtu thirrje nga kryeministri Boris Johnson për aleatët që të rrisin shpenzimet e tyre të mbrojtjes në përgjigje të pushtimit të Rusisë “për të rivendosur parandalimin dhe për të siguruar mbrojtjen në dekadën e ardhshme”.

Samiti vjen ndërsa luftimet e ashpra në rajonin lindor të Donbasit të Ukrainës vazhdojnë.

Kjo pason një sulm me raketa në një qendër tregtare në qytetin qendror të Kremenchuk të hënën që vrau 18 njerëz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

EUROPOL në aksionet kundër krimit të organizuar arreston 228 persona

Agjencia Evropiane e Policisë (EUROPOL) ka arrestuar 228 persona në aksione kundër…

Shqipëria më e rrezikuara në Evropë nga katastrofat

Shqipëria është e para në Evropë për rrezikun ndaj katastrofave natyrore, si…

Coronavirusi – Bosnja dhe Hercegovina strehon migrantët dhe refugjatët që kanë mbetur rrugëve

Migrantët dhe refugjatët nga kantoni veriperëndimor i Una-Sana i Bosnjës dhe Hercegovinës…

Sonte finalja e madhe e Ligës së Kampionëve

E diela e 23 gushtit është një ditë e madhe për sportin,…

Një viktimë dhe 10 raste të reja me Covid-19, shërohen 5 pacientë

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në konferencën e sotme për shtyp njoftoi…