Sulmet raketore ruse kanë shkaktuar dëme në veri dhe në jug të qytetit Chernihiv.

Kështu ka bërë të ditur kreu i administratës së rajonit Chernihiv, Vyacheslav Chaus, i cili tha se një hotel, 100 kilometra në veri të Kievit, që shpërbente si pikë referimi në qytet, është bombarduar gjatë natës.

Ai, tutje tha se ka civilë ukrainas që po vazhdojnë të vdesin e shumë njerëz po plagosen.

“Armiku po vazhdon të lëshojë sulme ajrore në qytetin e Chernihiv. Civilët po vdesin, shumë njerëz po plagosen. Ata po granatojnë infrstrukturën civile, ku nuk ka ushtri”, ka thënë ai, shkruan CNN.

Më tej, Chaus shtoi se qyteti s’ka energji elektrike, ujë, gaz e as ngrohje, teksa tha se gjatë të premtes përpjekjet për të rivendosur energjinë elektrike kishin sukses, rusët sulmuan përsëri rrjetin elektrik.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Specialja s’e përjashton mundësinë që Dick Marty të ftohet si dëshmitar

Ish-raportuesi i Këshillit të Evropës, Dick Marty, mund të ftohet si dëshmitar…

Coronavirusi – Bosnja dhe Hercegovina strehon migrantët dhe refugjatët që kanë mbetur rrugëve

Migrantët dhe refugjatët nga kantoni veriperëndimor i Una-Sana i Bosnjës dhe Hercegovinës…

Theret me thikë një person në Pejë 41 minuta më parë

Një person është therur me thikë dje gjatë ditës në Pejë. Viktima…

Sulmi me armë në Idiana, autori i dyshuar një 19 vjeçar

Policia zhvilloi të premten kërkime në një objekt të kompanisë Fedex në…

Pas shfaqjes së mizorive ruse në Bucha, OKB-ja: Do të ketë hetime për krime të mundshme të luftës

Michelle Bachelet, Komisionerja e Lartë e OKB-së për të Drejtat e Njeriut,…