Këshilltari Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka folur me Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të Suedisë, Henrik Handerholm, ku tha se mezi presin që Suedia të bëhet anëtare e NATO-së, sa më shpejt të jetë e mundur.

Ai tha se anëtarësimi i Suedisë në NATO do ta forconte partneritetin mes vendeve.

“Demokracia e fortë, aftësitë ushtarake dhe përkushtimi i Suedisë për të mbështetur angazhimet që mbështesin Aleancën tonë do të forcojnë partneritetin tonë transatlantik”, shkroi Chollet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Këshilli i BE-së, nesër pritet të aprovojë liberalizimin e vizave për Kosovën

Këshilli për Drejtësi dhe për Çështje të Brendshme i Këshillit të BE-së,…

Qeveria: Në dialogun me Serbinë do të kërkohet konsensus, tema e parë fati i të pagjetur

Qeveria dhe kryeministri Albin Kurti do ta udhëheqin dialogun me Serbinë në…

Abazoviç uron Kosovën për ditën e Pavarësisë si zv.kryeministër i Malit të Zi! “Tërbim mediatik” në Beograd

Zv.kryeministri malazes Dritan Abazoviç  ka uruar Kosovën për ditën e Pavarësisë, duke…

Përurohet në Bllacë “Muri i Kujtimit”

Në memorialin “Bllaca’99”, në Han të Elezit, është përuruar “Muri i Kujtimit”.…

Reagimi i VMRO-së për kuadrot e LSDM-së për zgjedhjet lokale

VMRO-DPMNE ka reaguar pas publikimit të kandidatëve për kryetar komunash në zgjedhjet…