Janë publikuar më shumë detaje këtë pasdite për 15 diplomatët rusë që janë dëbuar nga Norvegjia.

Skynews dje raportoi se diplomatët u larguan me akuza se po kryenin punë inteligjente nga ambasada në Oslo.

Detaje të reja nga shërbimi i sigurisë së policisë norvegjeze (PST) zbulojnë se diplomatët kishin kërkuar të rekrutonin burime humane, të përgjonin komunikimet dhe të blinin teknologji të avancuar.

Punëdhënësit e tyre të vërtetë ishin shërbimet e inteligjencës ruse GRU, FSB dhe SVR, tha shefi i kundërzbulimit të PST, Inger Haugland.

“Kjo [përzënie] ul kërcënimin nga inteligjenca ruse në Norvegji duke reduktuar përgjithmonë numrin e oficerëve të inteligjencës që veprojnë nën mbulimin diplomatik”, tha ai.

Të 15 burrat përbëjnë më shumë se një të tretën e 40 diplomatëve rusë të akredituar në Norvegji, tha ministria e jashtme e vendit. Kjo shënon dëbimin më të madh të diplomatëve rusë nga Oslo.

Moska do t’i përgjigjet dëbimeve, tha agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS, pa dhënë detaje të mëtejshme. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Geer: Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria duhet të përpiqen të zhvillojnë marrëdhëniet e mira ndërfqinësore

Euroambasadori në Maqedoninë e Veriut, David Geer theksoi se të dyja palët,…

Rrjedh ‘dokumenti’ i kompletimit të shpërbërjes së Jugosllavisë, përmendet edhe ndryshimi i kufijve të Kosovës

Skenat politike të Bosnje e Hercegovinës dhe Sllovenisë janë tronditur nga lëvizjet…

Osmani kërkon nga Dendias mbështetjen e Greqisë për anëtarësim në KiE dhe NATO

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim ministrin e…

Drejtori i FBI-së jep alarmin: TikTok kërcënon sigurinë kombëtare

Drejtori i FBI-së, Chris Wray ka shprehur shqetësimin për sigurinë kombëtare në…

Dodik del jashtë kontrollit: Jam krenar që i kam mbrojtur Karaxhiqin dhe Mlladiqin

Sot, njeriu i parë i SNSD-së, Milorad Dodik, vlerësoi lëvizjet e turpshme…